
Na liście produktów, których stosowanie u dzieci jest zakazane, są tak znane leki, jak aspiryna, polopiryna, pyralgina czy paracetamol. Trzeba pamiętać, że nawet 1 tabletka podana wbrew przeciwwskazaniom, może dziecko zabić.
Działanie toksyczne może u dzieci wystąpić nawet po podaniu preparatu witaminowego.
- Nadwrażliwość na poszczególne elementy składowe takiego wielowitaminowego preparatu jest indywidualna. Bywają dzieci nadwrażliwe na niewielkie dawki witaminy D3. Do naszej kliniki trafiają roczne maluchy, które po zażyciu witaminy D3 mają zaawansowane zwapnienie nerek i jest to proces nieodwracalny – powiedziała prof. Lidia Hyla-Klekot, ordynator Kliniki Nefrologii Dziecięcej Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. Dr. E. Hankego, podczas środowej (13 maja) konferencji organizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.
Profesor przypomniała, że dzisiaj wszystkie mleka czy kaszki są witaminizowane i stosując je w połączeniu z preparatami witaminowymi, nie wiemy do końca, jaką globalną dawkę leku dziecko otrzymuje: - Wzbogacanie diety na siłę jest niebezpieczne. Czasem niedobór jest łatwiej uzupełnić niż potem zlikwidować działania niepożądane.
Odrębna farmakoterapia
W pediatrii dobranie leków do terapii jest niezwykle trudne, ze względu na to, że organizm rozwijając się warunkuje inny metabolizm leków, inną odpowiedź na leki, a także inny profil działań ubocznych.
- Organizm dziecka ma inne szlaki metaboliczne, które się znajdują przede wszystkim w wątrobie, inna jest sprawność nerek jako narządu oczyszczającego dziecko z metabolitów, inna jest zdolność przenikania leku do poszczególnych jam ciała, organizm dziecka w różnym przedziale wiekowym odmiennie reaguje na podawany lek, ma inną zawartość wody w organizmie, inne białka, które wiążą podawane leki, ma inną sprawność metabolizowania i wydalania leków – wymieniała różnice prof. Hyla-Klekot. – Dlatego trzeba zdać sobie sprawę, że dziecko nie jest miniaturką dorosłego człowieka.
Podstawową zasadą jest, by nie podawać dziecku leku, który stosuje się powszechnie u osób dorosłych, w takiej dawce, jak dla dorosłego. Nie wolno też stosować u dzieci leku zmniejszonego pozornie do jego wagi ciała.
Istnieje także grupa leków, które w pewnych przedziałach wiekowych są przeciwwskazane do stosowania. Szczególnie dotyczy to antybiotyków.
Wibramycyna to popularny wśród dorosłych antybiotyk, należący do grupy tetracyklin, które wiążąc się u dziecka z wapniem odkładają się w szkliwe zęba, niszcząc nieodwracalnie to szkliwo.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych