
Ludzie cierpiący na gruźlicę, malarię, grypę, są zakażeni wirusem HIV - nie powinni polegać na leczeniu homeopatycznym - ostrzegła niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Była to reakcja na apel organizacji młodych uczonych Voice of Young Science Network, którzy wyrazili zaniepokojenie promowaniem tej metody terapii w państwach rozwijających się. Jak argumentowali w swoim liście, zastąpienie nią efektywnego leczenia może kosztować ludzkie życie.
Tymczasem w Warszawie odbędzie się 64. Kongres Międzynarodowej Medycznej Ligi Homeopatycznej (26 sierpnia). Jeden z wykładów będzie służył obaleniu niekorzystnych dla homeopatii wniosków, jakie cztery lata temu pojawiły się w piśmie Lancet.
Autorzy analizy opublikowanej w 2005 roku na łamach tego prestiżowego perioduku udowadniali, że „środki stosowane w homeopatii nie wykazują żadnego znaczącego efektu działania” (Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy Lancet 2005 366: 726–32). Lancet wzywa lekarzy, by uczciwie informowali pacjentów o braku korzystnych działań tego rodzaju środków.
Druga strona również powołuje się na... publikację w tym piśmie. Zwolennicy homeopatii przywołują artykuł w Lancet z roku 1997 (Are the clinical effects of homeopathy placebo effects? A meta-analysis of placebo-controlled trials. Lancet 1997 350: 834-43). Zwolennicy tej metody podkreślają, że dotąd żaden lek homeopatyczny nie został wycofany ze względu na działania niepożądane: z uwagi na brak powikłań, leczenie homeopatyczne nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skutkami ubocznymi.
Zdaniem zwolenników tej metody leczenia, homeopatia jest niedoceniana, a nawet zwalczana przez lekarzy. - Wynika to z niechęci większości lekarzy, farmaceutów i firm farmaceutycznych - twierdzi lekarz medycyny i magister filozofii, dominikanin, o. Jacek Norkowski.
Homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób.
Zwolennicy homeopatii twierdzą, że im mniejsza dawka, tym większy efekt, natomiast krytycy wskazują, że stosowane w środkach homeopatycznych substancje czynne bywają tak rozcieńczone, że w dawce nie ma nawet jednej cząsteczki danego leku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych