Kongres homeopatyczny: ta metoda jest niedoceniana

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-08-2009, 11:55

Kongres homeopatyczny: ta metoda jest niedoceniana Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Homeopatia jest niedoceniana, a często zwalczana przez lekarzy - twierdzi Ewa Czerwińska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego.

Okazją do wymiany informacji na temat homeopatii jest 64. Kongres Światowej Ligi Homeopatycznej, który zaczął się w środę (26 sierpnia) w Warszawie. Uczestnicy zwrócili się do lekarzy i mediów o podjęcie merytorycznej dyskusji na temat tej gałęzi medycyny.

Homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna.

-W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób - mówiła Czerwińska.

Zasada similia similibus curantur (podobne leczyć podobnym) jest sprzeczna z dominującym wśród lekarzy i naukowców poglądem, że na przykład gorączkę powinno się leczyć środkiem przeciwgorączkowym. Tymczasem lekarz homeopata podaje w takiej sytuacji choremu lek powodujący gorączkę - tyle że w bardzo małym stężeniu, by pobudzić organizm do zwalczenia gorączki.

Zwolennicy homeopatii twierdzą, że im mniejsza dawka, tym większy efekt, natomiast krytycy wskazują, że stosowane w środkach homeopatycznych substancje czynne bywają tak rozcieńczone, że w dawce nie ma nawet jednej cząsteczki danego leku.

Autorzy analizy opublikowanej w 2005 roku na łamach The Lancet udowadniali, że leki homeopatyczne są mniej skuteczne od placebo. W oparciu o te same materiały zwolennicy homeopatii przygotowali swoją analizę, w której wynik był przeciwny...

Specjaliści udowadniali w Lancecie, że „środki stosowane w homeopatii nie wykazują żadnego znaczącego efektu działania”. Lancet wzywał lekarzy, by uczciwie informowali pacjentów o braku korzystnych działań tego rodzaju środków.

Druga strona również powołuje się na... publikację w tym piśmie. Zwolennicy homeopatii przywołują artykuł w Lancecie z roku 1997. Zwolennicy tej metody podkreślają, że dotąd żaden lek homeopatyczny nie został wycofany ze względu na działania niepożądane, a z uwagi na brak powikłań, leczenie homeopatyczne nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skutkami ubocznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH