Konopie złagodzą ból i nie odurzą?

FARMAKOTERAPIA

Autor: New Scientist/rynekaptek.pl   04-04-2011, 15:18

Konopie złagodzą ból i nie odurzą?

Amerykańcy naukowcy uważają, że już wkrótce leki przeciwbólowe na bazie konopi indyjskich będą znosić ból, nie powodując przy tym negatywnych efektów psychotycznych w postaci odurzenia.

Jak podaje serwis New Scientist, od dawna wiadomo, że zawarty w konopiach aktywny składnik - tetrahydrocannabinol (THC) - wywołuje dwa stany: odurzenie oraz ulgę w bólu przewlekłym.

Zespół amerykańskich naukowców z US National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism w Maryland udowodnił, że TCH, wywołując odurzenie i znosząc ból, łączy sie z różnymi molekułami. To oznacza, że można "wyłączyć" te molekuły, które odpowiadają za odurzenie przy zażywaniu leków na bazie konopi. 

Tym samym, wg naukowców z Maryland, daje to możliwość do wytworzenia środków na bazie konopi, które nie będą dawać negatywnych efektów ubocznych w postaci otumanienia, choć jednocześnie będą skutecznie leczyć ból. 

Z tezą Amerykanów nie do końca zgadzają się Brytyjczycy z firmy GW Pharmaceuticals, która w ubiegłym roku rozpoczęła w Europie i USA testy leku Sativex, który skutecznie znosi ból u chorych na stwardnienie rozsiane (SM).

Zdaniem Brytyjczyków odkrycie amerykańskiego zespołu nie wyklucza, że środki na bazie konopi łagodzą ból i nie wywołują przy tym odurzenia z innych powodów niż te, na które wskazują Amerykanie. 

Brytyjczycy argumentują, że w trakcie dotychczasowych testów Sativexu nie odnotowano żadnych efektów psychotycznych. 

Więcej: New Scientist

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH