Konstanty Radziwiłł: odejście od obowiązkowych szczepień byłoby błędem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-04-2017, 08:28

Konstanty Radziwiłł: odejście od obowiązkowych szczepień byłoby błędem Minister Radziwiłł przyznał, że zdarzają się działania niepożądane wywołane przez szczepienia, są one jednak marginalne

W Polsce mamy wciąż wysoką wyszczepialność - to dzięki szczepieniom obowiązkowym, które są dobrym rozwiązaniem. Nie wymyślono niczego lepszego i nie możemy z nich zrezygnować - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zwykle zdarza się to wtedy, kiedy spada liczba szczepień, czego przykładem jest odra w Europie.

Minister zdrowia zapewnił, że nasz kraj jest dobrze zabezpieczony w szczepionki.

- Mamy bezpieczny, co najmniej trzymiesięczny zapas wszystkich szczepionek - podkreślił.

Dodał, że powrócono do finansowania szczepień z budżetu państwa. W 2017 r. przeznaczono na ten cel 300 mln zł.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że w 2017 r. do obowiązkowego kalendarz szczepień wprowadzono od dawna oczekiwane szczepienia przeciwko pneumokokom. Obejmują one dzieci do drugiego roku życia, które urodziły się po 1 stycznia 2017.

- Na zakażenia pneumokokowe choruje dużo dzieci, u wielu z nich mają one jedynie łagodny przebieg w postaci infekcji dróg oddechowych, jednak czasami powodują poważne uszkodzenia centralnego układu nerwowego oraz zgony - wyjaśniał Radziwiłł.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że u dzieci do piątego roku życia pneumokoki są główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.

Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz powiedziała, że w naszym kraju szczepienia przeciwko pneumokokom będą prowadzone przy użyciu szczepionki PCV10.

- Efekty tych szczepień w postaci mniejszej liczby zakażeń pneumokokowych u dzieci, jak i u osób starszych powinny być widoczne za kilka lat - dodała.

Prof. Paradowska-Stankiewicz przekonywała, że rodzice nie powinni się obawiać, że dzieci, szczególnie w pierwszym roku życia, są poddawane wielu szczepieniom.

- To przyjęta praktyka i nie ma powodów do jakichkolwiek wątpliwości i niepewności - podkreśliła.

Dodała, że o liczbie i rodzaju szczepień podczas jednej wizyty powinien decydować lekarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH