Konsultacja pacjenta z RZS z innymi specjalistami? "Odbywa się na zasadzie naszych znajomości"

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ   09-07-2021, 09:02

Konsultacja pacjenta z RZS z innymi specjalistami? "Odbywa się na zasadzie naszych znajomości" Pacjent powinien być konsultowany przez różnych specjalistów. Tymczasem nie jest łatwo o takie konsultacje Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Jednym z problemów leczenia chorób reumatologicznych jest późna diagnostyka, która zakłada również konsultację wielu specjalistów. - Teraz odbywają się na zasadzie naszych znajomości – ocenia prof. Brygida Kwiatkowska.

- Wszędzie w Europie leczenie pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi jest uważane za korzyść, a nie stratę. W Polsce w zasadzie nic nie jest policzone, a dane z programów lekowych są dziurawe – stwierdziła krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska podczas spotkania eksperckiego, które odbyło się w środę (7 lipca) z inicjatywy Stowarzyszenia „3majmy się razem”.

Choroby reumatyczne są bardzo częste

Choroby reumatyczne to grupa schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Pod hasłem „reumatyzm” kryje się ok. 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek czy płeć.

Szacuje się, że na choroby reumatyczne cierpi ponad 9 milionów Polaków, a więc co czwarty z nas.

Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają pacjentów w bardzo młodym wieku.

Chorzy często nie wiedzą, do kogo się zwrócić o pomoc i sami muszą radzić sobie z problemami wynikającymi z choroby. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie i źle dobrane leczenie prowadzi do szybko postępującej niepełnosprawności, utraty pracy oraz wykluczenia z życia społecznego.

Zbyt późna diagnoza

Pacjenci cierpiący choroby reumatyczne mierzą się z wieloma problemami. Dotyczą one głównie dostępu do szybkiej diagnozy i skutecznych leków.

- Wielu pacjentów zostaje zdiagnozowanych bardzo późno. Na domiar złego nie od razu mogą skorzystać z terapii biologicznej ­– bije na alarm Violetta Zajk, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”.

Ocenę przedstawicielki środowiska pacjentów podzielają zarówno eksperci systemowi, jak i klinicyści.

- Potrzeba wyodrębnienia szybkiej ścieżki diagnostycznej. Problem pogłębia niska wycena porad ambulatoryjnych. Musimy zagwarantować pacjentowi możliwość konsultacji z innymi specjalistami. Teraz odbywają się na zasadzie naszych znajomości – ocenia prof. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant
w dziedzinie reumatologii.

Brak zainteresowania chorymi przewlekle

Uczestnicy spotkania eksperckiego byli zgodni co do tego, że do leczenia chorób reumatologicznych należy podejść kompleksowo.

- Tym, co wydaje się głównym problemem, jest brak zainteresowania osobami chorymi przewlekle – dodaje prof. Witold Owczarek, dermatolog z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Warto, by w hierarchii ważności choroby autoimmunologiczne nie spadały. Reumatologia nie może być traktowana po macoszemu. Nie można zabierać oszczędności z tego obszaru terapeutycznego. Liczyłbym też na poszerzenie budżetu – dodaje dr Michał Jachimowicz, ekspert ochrony zdrowia, założyciel MAHTA.

Podczas spotkania sporo uwagi eksperci poświęcili również kompleksowej opiece nad osobami z chorobami autoimmunologicznymi: - Idealnym rozwiązaniem byłaby opieka koordynowana. Powinniśmy walczyć krok po kroku o usprawnienia dla tej grupy pacjentów ­­– zaznacza Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH