Kontrowersje związane lekiem nie tylko nie cichną, ale się wzmagają. Będzie śledztwo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   30-06-2021, 09:02

Kontrowersje związane lekiem nie tylko nie cichną, ale się wzmagają. Będzie śledztwo Nie cichną kontrowersje wokół leku Aduhelm stosowanego w chorobie Alzheimera Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Panel zewnętrznych ekspertów FDA był przeciwny dopuszczeniu Aduhelmu na rynek. Kiedy władze urzędu zignorowały to zalecenie, trzech członków zespołu odeszło na znak protestu.

Decyzja o zatwierdzeniu nowego leku na chorobę Alzheimera, Aduhelm, może okazać się "katastrofą", bo nie wiadomo, czy lek w ogóle działa - napisał portal Axios.

Według "Wall Street Journal" koszty leku mogą przy tym poważnie nadwyrężyć publiczny system ubezpieczeń zdrowotnych.

Dane nie wykazały definitywnie skuteczności leku

Mimo że od decyzji Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu Aduhelmu, pierwszego od dekad nowego leku na chorobę Alzheimera, minęły już trzy tygodnie, kontrowersje z nim związane nie tylko nie cichną, ale się wzmagają.

- Eksperci ze wszystkich zakątków świata opieki zdrowotnej obawiają się, że decyzja FDA podważy standardy medyczne, eksploduje budżet federalny i da fałszywą nadzieję milionom zdesperowanych ludzi - pisze portal Axios.

Kontrowersje wynikają przede wszystkim z faktu, że dane z badań klinicznych, na których opierała się agencja, nie wykazują definitywnie, że lek skutecznie spowalnia rozwój choroby.

Opublikowane przez regulatora dokumenty wewnętrzne wskazują, że statystycy FDA uważali, iż dane nie spełniały zwykłych standardów agencji, zaś panel zewnętrznych ekspertów był przeciwny dopuszczeniu środka na rynek. Kiedy władze urzędu zignorowały to zalecenie, trzech członków zespołu odeszło na znak protestu.

Fałszywa nadzieja dla ludzi, pokusa wprowadzania niesprawdzonych leków

W efekcie 25 czerwca komisja ds. nadzoru Izby Reprezentantów ogłosiła wszczęcie śledztwa w sprawie decyzji FDA, a także astronomicznego kosztu leku, wynoszącego rocznie 56 tys. dolarów.

Koszty leczenia drogim, lecz niekoniecznie skutecznym lekiem poniesie przede wszystkim państwo. Seniorzy są bowiem jedną z niewielu grup w USA objętych bezpłatnym, publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym Medicare. Jak napisał 28 czerwca "Wall Street Journal", oznacza to, że tylko za sprawą leku Aduhelm, roczne koszty Medicare mogą skoczyć o kilkadziesiąt miliardów dolarów. Według cytowanych przez dziennik ekspertów ostatecznym skutkiem może być ograniczenie dostępu do leku.

Jak zaznacza Axios, decyzja FDA może nie tylko dać fałszywą nadzieję milionom ludzi, ale także zachęcić inne firmy farmaceutyczne do wypuszczania na rynek niesprawdzonych leków. Między innymi koncern Eli Lilly ogłosił, że będzie ubiegał się o aprobatę dla swojego leku na Alzheimera, którego skuteczność również nie została udowodniona.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH