Kraków: grypa A/H1N1 przypomina o sobie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-01-2011, 13:24

Kraków: grypa A/H1N1 przypomina o sobie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

23-letnia kobieta zakażona wirusem grypy A/H1N1 walczy o życie w krakowskim szpitalu.

To pierwsza tak ciężka postać grypy w Małopolsce leczona z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego – poinformował dr Rafał Niżankowski, małopolski wojewódzki inspektor sanitarny.
Kobieta była w 27. tygodniu ciąży, którą rozwiązano przez cesarskie cięcie. – U dziecka nie stwierdzono wirusa A/H1N1. Obecnie chłopczyk przebywa pod opieką neonatologów –powiedział Niżankowski.23-latka z ciężką niewydolnością oddechową trafiła na oddział intensywnej terapii medycznej II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ.
– Podłączenie do respiratora okazało się niewystarczające, jej krew nie dostawała dostatecznej ilości tlenu, dlatego zdecydowano się na wdrożenie krążenia pozaustrojowego. Specjalne urządzenie (ECMO) pobiera krew chorej, przepuszcza przez oxygenator, w którym krew jest natleniana i z powrotem jest ona oddawana pacjentce – wyjaśnił dr Niżankowski, który jest lekarzem w II Katedrze Chorób Wewnętrznych CM UJ.
Według lekarzy zagrożenie życia kobiety wciąż jest bardzo wysokie. – Pacjentka jest utrzymywana w śpiączce farmakologicznej. ECMO to bardzo inwazyjna technika leczenia, więc zagrożenie życia jest bardzo duże. To co można było zrobić, zrobiliśmy, teraz pozostaje czekać – powiedział kierownik oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w II Katedrze Chorób Wewnętrznych CM UJ dr Wiesław Królikowski.

Dodał, że bazując na doświadczeniach lekarzy z Australii, którzy podczas pandemii tzw. świńskiej grypy stosowali metodę krążenia pozaustrojowego w leczeniu, średni czas utrzymywania chorych na ECMO wynosił 2 tygodnie.

Chorobę wywołał u kobiety wirus A/H1N1, co potwierdziły badania przeprowadzone w dwóch niezależnych laboratoriach.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH