
Specjaliści z Collegium Medicum UJ i Oddziału Klinicznego Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jako pierwsi wykorzystali termoplastykę w terapii ostrej astmy oskrzelowej.
Bronchotermoplastyka to metoda leczenia pacjentów z ciężkimi postaciami astmy oskrzelowej. Na świecie z powodzeniem jest stosowana już od kilku lat. Chorych na ciężką astmę poddano leczeniu w ramach projektu naukowego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki - czytamy na portalu dziennikpolski24.pl.
Pacjenci z ciężkimi postaciami astmy oskrzelowej do tej pory byli leczeni wyłącznie farmakologicznie, a w przypadku alergicznego tła choroby również lekami biologicznymi: - Bronchotermoplastyka, którą zaczęliśmy stosować, jest metodą zabiegową, wykonywaną w czasie bronchofiberoskopii i daje bardzo dobre efekty - mówi prof. dr hab. Krzysztof Sładek ze Szpitala Uniwersyteckiego.
Zabieg termoplastyki oskrzeli polega na ich selektywnym, miejscowym niszczeniu przerostu warstwy mięśni gładkich, powodującego niedrożność dróg oddechowych.
Wykorzystywany jest do tego specjalny „metalowy koszyczek”, rozgrzany do temperatury 65 st. C. Lekarz dociera z nim do oskrzeli o średnicy od 3 do 10 mm przez bronchofiberoskop wprowadzany przez usta lub nos pacjenta.
Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych