Kraków: naukowcy pracują nad nowymi antydepresantami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-02-2017, 12:19

Kraków: naukowcy pracują nad nowymi antydepresantami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad stworzeniem nowych leków na depresję. Być może związki, które opracowują, będą skuteczne także w leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera.

Projekt, finansowany w ramach programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizuje zespół naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej. 

Przedmiotem projektu jest zarówno uzyskanie nowych substancji aktywnych, które będą oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, jak i opracowanie innowacyjnych metod otrzymywania związków do produkcji leków psychotropowych. 

Jednym z największych problemów w obecnie stosowanej farmakoterapii jest fakt, iż leki osiągają pełny efekt działania dopiero po kilku tygodniach stosowania, a ich skuteczność jest często redukowana przez rozwijającą się tolerancję. W dodatku ok. 30 proc. pacjentów zalicza się do grupy lekoopornych.

- W naszym projekcie poszukujemy związków, będących bazą do produkcji nowych antydepresantów, które rozwiążą obecne ograniczenia. Mają działać skutecznie i szybko, nie wywołując efektów ubocznych - mówi dr Jolanta Jaśkowska z WIiTCH PK i dodaje:

- Związki z grupy, którą się zajmujemy - arylopiperazyny - wykazują o wiele szersze działanie. Mogą być stosowane jako leki przeciwbakteryjne albo wykorzystywane w chorobach układu krążenia. W zależności od receptora, na który działają, mogą mieć także oddziaływanie terapeutyczne w leczeniu choroby Alzheimera i schizofrenii. 

Tłumaczy, że zespół dąży za pomocą badanych związków do zwiększenia poziomu serotoniny w organizmie, ale nie wprost, a przy udziale mechanizmu zwrotnego wychwytu.

Innym ważnym celem projektu jest opracowanie nowych metod syntezy związków o działaniu antydepresyjnym. 

- Szukaliśmy rozwiązań, które będą bardziej wydajne, bardziej ekonomiczne i bardziej ekologiczne, zgodne z zasadami zielonej chemii. Mogę potwierdzić, że na obecnym etapie badań mamy już opracowane dwie nowe metody. Przygotowujemy się do ich opatentowania - zdradza szefowa zespołu. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję cierpi na świecie 350 mln osób. Według prognoz w 2020 r. depresja znajdzie się na drugim miejscu światowej listy chorób będących przyczyną przedwczesnej śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH