Kraków: wyniki monitorowania działań niepożądanych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek   05-01-2010, 07:09

Kraków: wyniki monitorowania działań niepożądanych leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Leków Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CMUJ) w Krakowie zanotował od stycznia 2009 r. 518 zgłoszeń o występowaniu działań niepożądanych leków.

W stosunku do 2008 r. to o 23 przypadki mniej. Trzykrotnie wzrosła natomiast liczba powikłań śmiertelnych. W 2009 r. z powodu działań niepożądanych leków zmarło w Małopolsce aż 12 pacjentów.

Tylko w dwóch przypadkach śmierć nastąpiła w wyniku przyjmowania pojedynczego preparatu. U pozostałych pacjentów śmiertelne działania niepożądane wystąpiły po równoczesnym zażywaniu od kilku do kilkudziesięciu preparatów dziennie.

Rekordzistka przyjmowała 27 różnych leków, co dawało prawie 70 tabletek dziennie. Około 90 proc. tych preparatów było przepisanych przez różnych lekarzy: kardiologa, psychiatrę, reumatologa, gastrologa i laryngologa. Kobieta leczyła się jednocześnie na zaburzenie rytmu serca, nastroju, zapalenie stawów, chorobę refluksową. Miała również problemy z zatokami. W chwili śmierci miała 64 lata.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH