Kropki kwantowe sprawiają, że antybiotyki znów działaj na lekooporne patogeny

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/Rynek Zdrowia   06-10-2017, 14:28

Kropki kwantowe sprawiają, że antybiotyki znów działaj na lekooporne patogeny Zastosowanie kropek kwantowych pomaga w walce z lekoopornymi patogenami

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder wykazali, że stosując kropki kwantowe, można sprawić, iż antybiotyki zaczynają ponownie działać na infekcje wywoływane przez pewne szczepy bakterii opornych na antybiotyki.

Kropki kwantowe uwalniają ponadtlenki, które oddziałują na procesy metaboliczne i komórkowe bakterii. Wyzwalają w ten sposób reakcję walki, przez co wielolekooporne mikroorganizmy - w tym wypadku pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), Salmonella enterica i pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae) - znowu stają się podatne na antybiotyk - wyjaśnia Kopalnia Wiedzy.

Podczas eksperymentów wykazano, że kropki kwantowe 1000-krotnie obniżają oporność zakażeń bakteryjnych na antybiotyki, nie wywołując przy tym skutków ubocznych.

Prof. Anushree Chatterjee wyjaśnia, że pomysł na zastosowani kropek kwantowył wziął się z tego, że badacze zaczynają myśleć bardziej jak bakteria. To nowa strategia, która obniża zwykłą moc zakażenia i katalizuje antybiotyk.

Według autorów publikacji z pisma Science Advance, kropki kwantowe działają wybiórczo na poziomie wewnątrzkomórkowym. I tak np. przedstawiciele rodzaju Salmonella mogą rosnąć i namnażać się wewnątrz komórek gospodarza, kropki są jednak na tyle małe, że wślizgują się do środka i likwidują infekcję od wewnątrz.

Chatterjee podkreśla, że technologia kropek kwantowych daje lekarzom elastyczne, "wielopostaciowe" narzędzie do zwalczania problematycznych zakażeń.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH