Kryzys tożsamości wśród mężczyzn wywołuje depresję

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-03-2011, 10:42

W XXI wieku liczba mężczyzn z zaburzeniami depresyjnymi będzie szybko rosła - przewidują psychiatrzy z USA na łamach pisma "British Journal of Psychiatry".

Zdaniem naukowców doprowadzi do tego pogłębiający się kryzys tożsamości mężczyzn, związany z zamianą męskich i żeńskich ról społecznych w krajach Zachodu. 

- Wiadomo, że kobiety są niemal dwukrotnie bardziej niż mężczyźni narażone na wystąpienie depresji w różnych okresach życia, ale przewidujemy, że te różnice mogę się zmniejszyć w nadchodzących dekadach - komentuje współautor artykułu dr Boadie Dunlop, dyrektor Programu Badań nad Zaburzeniami Nastroju i Depresją na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Emory w Atlancie.

Dotychczasowe badania wskazują, że od wybuchu kryzysu gospodarczego w 2007 roku około 75 proc. zwolnień z pracy w USA dotknęło mężczyzn. Z drugiej strony, kobiety coraz częściej zaczynają utrzymywać rodzinę, a około 22 proc. amerykańskich żon zarabiało w 2007 roku więcej niż mężowie (w 1970 roku odsetek ten wynosił zaledwie 4 proc.)

Nie ma co liczyć, że poprawa sytuacji gospodarczej znacząco zmieni te proporcje - podkreślają autorzy pracy. Wiele tradycyjnie męskich zawodów zniknęło bezpowrotnie: z powodu rozwoju technologicznego albo dlatego że ich miejsca pracy przejęli pracownicy z biednych krajów. Poza tym o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kończy teraz studia, więc liczba gospodarstw, w których żona zarabia więcej niż mąż będzie rosła.

̶  XXI wiek będzie trudny dla mężczyzn z zachodnich społeczeństw, zwłaszcza mężczyzn gorzej wykształconych. Wyzwania ekonomiczne i społeczne, z którymi będą musieli się zmierzyć wywrą ogromny wpływ na ich zdrowie psychiczne - tłumaczy w artykule dr Dunlop.

- W porównaniu z kobietami, panowie przywiązują większą wagę do przypisanych sobie od wieków ról społecznych - głównego żywiciela i opiekuna rodziny. A niepowodzenie w ich wypełnianiu jest źródłem niskiej samooceny i może prowadzić do depresji oraz konfliktów małżeńskich - dodaje dr Dunlop.

Panowie cierpiący na depresję znacznie rzadziej niż kobiety przyznają się do tego i szukają pomocy u specjalisty. Poza tym, objawy depresji są inne u każdej z płci. - W porównaniu z paniami, mężczyźni z depresją rzadziej mają zmiany apetytu i masy ciała, rzadziej uciekają w sen, odczuwają lęki czy cierpią z powodu dolegliwości bólowych. Za to częściej sięgają po alkohol i inne używki - wyjaśnia dr Dunlop.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH