Kujawsko-Pomorskie: mieszkańcy regionu częściej chorują na raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   07-04-2011, 13:20

Kujawsko-Pomorskie: mieszkańcy regionu częściej chorują na raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego regionu najczęściej w Polsce umierają na nowotwory oskrzeli, jajnika, sutka i prostaty. Jednym z powodów jest obawa przed lekarzami i zbyt późne wizyty w gabinetach lekarskich.

Mieszkańcy regionu na raka chorują częściej niż ludzie z innych województw. Pod tym względem plasują się w kraju na trzecim miejscu od końca. Przewodzą w statystyce śmiertelności. Niepokojącym zjawiskiem jest umieralność kobiet na raka oskrzeli i płuc. Jeszcze kilka lat temu ten nowotwór zabijał głównie palących mężczyzn, dziś po papierosa sięga coraz więcej kobiet, stąd śmiertelność i w tej grupie rośnie.

Zdaniem Tomasza Mierzwy, kierownika Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, wysoka śmiertelność wynika ze zbyt późno podjętego leczenia. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Wtedy trudno o skuteczną pomoc.

Raport o stanie zdrowia mieszkańców województwa został przedstawiony podczas konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH