Kurczęta biorą się z żółtka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-04-2011, 13:48

Kurczęta biorą się z żółtka

Choć wiemy, że kurczęta wylegają się z jaj, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę biorą się z żółtka, w którym znajduje się tarczka cytoplazmatyczna i zapas cennych substancji odżywczych. Białko w jaju pełni wyłącznie funkcję ochronną.

Jak podkreśla dr hab. Magdalena Rost–Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jajko to złożona struktura, a każdy jej element ma ściśle określone zadania.

- Jajo to komórka jajowa, czyli początek nowego życia - pod warunkiem że jest zapłodniona, czyli dotrze do niej plemnik. Dlatego z jajka z supermarketu na pewno nie wylęgnie nam się kurczak. Po zapłodnieniu z komórki jajowej powstaje zarodek, a potem dorosły osobnik - przypomniała.

Właściwa komórka jajowa to położona na żółtku tarczka cytoplazmatyczna, z której – w razie zapłodnienia – powstaje kurczę. Żółtko to materiał zapasowy, którym będzie żywić się rozwijający się wewnątrz jaja zarodek.

- W żółtku są duże ilości tłuszczu. Gdyby oglądać je pod mikroskopem elektronowym, to można zaobserwować poza olbrzymimi kulami białka także olbrzymie krople lipidowe. W białku są peptydy, trochę aminokwasów i dużo wody. W miarę rozwoju zarodka białko zanika, bo następuje utrata wody - wyjaśniła Rost–Roszkowska.

Kula żółtka zachowuje swój kształt – jeśli jej nie nakłujemy - dzięki pokrywającej ją bardzo cienkiej błonie żółtkowej, pełniącej funkcję ochronną. W białku znajdują się charakterystyczne białe, silnie poskręcane struktury.

To tzw. skrętki, które są umocowane do kuli żółtka i uniemożliwiają jej wewnątrz chaotyczny ruch we wszystkie strony. Dzięki nim żółtko utrzymuje się cały czas jedną powierzchnią u góry jajka – kiedy jajko wtacza się do gniazda, tarczka cytoplazmatyczna musi być cały czas na górze, by matka mogła przekazać jej jak najwięcej ciepła.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH