Leczymy astmę, której nie ma

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   20-11-2017, 11:04

Leczymy astmę, której nie ma Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na astmę w Polsce cierpi blisko 12 proc. społeczeństwa (ok. 4 mln). Z badań wynika również, iż mamy problem z nadrozpoznawalnością astmy w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. 30 proc. leczonych z powodu astmy, tak naprawdę nie choruje na to schorzenie.

Nagminne diagnozowanie pacjentów z innymi schorzeniami, jako astmatyków, nie jest problemem tylko Polski. Podobnie sytuacja wygląda w całej Unii Europejskiej - ocenia prof. Ryszarda Chazan, z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk. 

Zjawisko to potwierdzają m.in. badania przeprowadzone pod kierownictwem prof. Renaty Jankowskiej, ówczesnej kierownik Klinika Pulmonologii i Nowotworów Płuc Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, których celem była ocena prawidłowości rozpoznawania astmy wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Analizą objęto 79 chorych kierowanych z wstępnym rozpoznaniem astmy do lekarza - specjalisty chorób płuc i alergologii. Ostateczne rozpoznanie było postawione na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, spirometrii z próbą rozkurczową oraz badań obrazowych celem wykluczenia innych schorzeń układu oddechowego.

Okazało się, że diagnozę astmy potwierdzono u 54,4 proc. pacjentów, natomiast u pozostałych chorych najczęściej rozpoznawano POChP lub nadreaktywność oskrzeli - łącznie u 27,9 proc. chorych. W pojedynczych przypadkach objawy imitujące astmę występowały u chorych z rozstrzeniami oskrzeli, z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego, niewydolnością krążenia, alergicznym nieżytem nosa lub na podłożu psychogennym.

- Na nadrozpoznawalność astmy należy spojrzeć w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze rozpoznanie astmy u lekarza POZ stawiane jest na podstawie objawów, które są dość typowe. Są to: kaszel, duszność, ściskanie w klatce piersiowej. Wielu lekarzy, po ich zidentyfikowaniu, stawia niejako z automatu diagnozę. Tymczasem, tak naprawdę w wielu innych chorobach również występują te objawy. Jeżeli lekarz nie zastanowi się, iż do prawidłowego rozpoznania konieczne jest przypisanie tym objawom cech, które są typowe dla astmy, to mamy gotowe rozpoznanie, nieprawdziwe - podkreśla prof. Chazan.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH