Lek do stosowania w I linii w raku piersi HR+

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   05-09-2017, 09:36

Lek do stosowania w I linii w raku piersi HR+ Decyzja Komisji Europejskiej została podjęta na podstawie wyników badania MONALEESA-2

Decyzją Komisji Europejskiej (KE) lek rybocyklib w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy będzie mógł być stosowany w pierwszej linii leczenia u kobiet po menopauzie chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi z ekspresją receptorów hormonalnych (HR+) i bez nadekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2-).

Decyzja Komisji Europejskiej została podjęta na podstawie wyników badania MONALEESA-2, w którym wykazano, że rybocyklib stosowany w skojarzeniu z letrozolem zmniejszał ryzyko progresji choroby lub zgonu o 43% w porównaniu z podawaniem samego letrozolu.

Mediana czasu przeżycia wolnego od progresji u chorych otrzymujących rybocyklib w skojarzeniu z letrozolem wyniosła 25,3 miesiąca, podczas gdy u pacjentek leczonych samym letrozolem czas ten wynosił 16 miesięcy.

U ponad połowy chorych (54%) ze zmianami mierzalnymi, rozmiar tych zmian zmniejszył się o co najmniej 30%.

Rak piersi do postaci zaawansowanej rozwija się u nawet jednej trzeciej pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium. Każdego roku zaawansowany rak piersi jest rozpoznawany u około 250 000 kobiet na całym świecie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH