Lek, który testowano tylko na myszach, pomógł choremu dziecku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-11-2009, 11:04

Lek, który testowano tylko na myszach, pomógł choremu dziecku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze w historii dziecko zostało wyleczone z rzadkiej choroby genetycznej. W kuracji zastosowano lek, który do tej pory testowano wyłącznie na myszach.

Zezwolenia na podjęcie nietypowego leczenia udzielił australiijski sąd – o doniesieniach dziennika „The Herald Sun” pisze PAP.

Anonimowa dziewczynka z Australii, znana jako Baby Z., została wyleczona z choroby zwanej niedoborem kofaktora molibdenowego, powodującej poważne zaburzenia metabolizmu. W organizmie chorego wzrasta poziom toksycznego siarczynu, który zaczyna rozkładać komórki mózgu.

Dr Alex Veldman, neonatolog ze szpitala dziecięcego w Monash, skontaktował się z biologiem z Kolonii, prof. Gunterem Schwarzem, który w 2004 roku opracował lek, zwany cPMP.

Wniosek o pozwolenie na zastosowanie nietypowej kuracji został przyjęty przez Komisję Etyki Lekarskiej. Do podjęcia leczenia niezbędne było też zezwolenie sądu rodzinnego. W ciągu pierwszych godzin kuracji poziom siarczynu w organizmie Baby Z. obniżył się trzykrotnie. Po kilku dniach stan 18-miesięcznej dziewczynki ustabilizował się.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH