
Przy okazji poszukiwań leku na chorobę Alzheimera znaleziono lek na zakażenia układu moczowego.
Tworzący się w mózgu osób z chorobą Alzheimera amyloid ma wiele wspólnego z lepką substancją, która pomaga bakteriom zakażać drogi moczowe – informuje „Nature Chemical Biology”.
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis zajmują sie badaniem amyloidu – lepkiej i włóknistej białkowej masy. Jej złogi tworzą się w mózgach chorych ma chorobę Alzheimera oraz Parkinsona. Jednocześnie podobne białkowe masy wytwarzają bakterie – dzięki nim przyczepiają sie do nabłonka dróg moczowych i tworzą kolonie-warstwy, zwane biofilmami.
Biofilmy są bardzo odporne na antybiotyki i ataki układu odpornościowego, co sprawia, że występujących zwłaszcza u kobiet infekcji układu moczowego trudno sie pozbyć. Powstają one zresztą także w innych miejscach organizmu – według szacunków National Institutes of Health ponad 80 procent infekcji bakteryjnych powodują mikroorganizmy wytwarzające biofilm.
Naukowcy z St.Louis zmodyfikowali stosowane w urologii leki, utrudniające tworzenie się biofilmu, by wypróbować je w zwalczaniu amyloidu powstającego w mózgu. Jak się jednak okazało, zmodyfikowane leki lepiej działały także na zakażenia, w których dochodzi do powstawania biofilmu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych