Lek na nadciśnienie także na zdrowe kości

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/rynekaptek.pl   16-11-2010, 08:16

Lek na nadciśnienie także na zdrowe kości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczeni z Instytutu Garvan w Sydney odkryli, że tabletki na nadciśnienie, zwane beta-adrenolitykami, zwiększają gęstość kości równocześnie chroniąc przed udarami i zawałami serca.

Osteoporoza okazuje się być dość powszechną chorobą w krajach rozwiniętych gospodarczo. Szacuje się, że dotyczy nawet 1/3 starszych kobiet i 20% starszych mężczyzn. Około połowa z tych osób doświadcza złamań i musi być hospitalizowana, co więcej istnieje duże prawdopodobieństwo, że ponownie trafi do szpitala.

Jak temu zapobiegać? Lekarze przepisują preparaty z wapniem dla chorych na osteoporozę, a także polecają zmianę w stylu życia - zwiększenie aktywności fizycznej i większą ekspozycję na działanie promieni słonecznych (co ma wpływ na intensywniejsze syntetyzowanie witaminy D w naszym organizmie, ale nie należy tu przesadzać, bo nadmierna ekspozycja może prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych ).

Prawdopodobne jest jednak, że w przypadku niektórych pacjentów pomocne są też określone leki. Jak poinformował profesor Tuan Nguyen, współautor badań, testy na gryzoniach wykazały, że u zwierząt, które otrzymywały beta-adrenolityki, zanotowano większą gęstość kości.

Konieczne są dalsze badania, które pozwolą potwierdzić korzyści z zażywania beta-blokerów. W takim przypadku bowiem lekarze będą mogli polecać te właśnie leki starszym pacjentom z nadciśnieniem tętniczym.

Więcej: www.senior.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH