Lek przeciwko astmie może pomóc chorym na SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-09-2010, 15:50

Lek przeciwko astmie może pomóc chorym na SM

Lek, który pomaga rozszerzać oskrzela u chorych na astmę, może też poprawiać efekty terapii u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.


Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Harvarda w Bostonie sprawdzali, czy salbutamol (w USA znany jako albuterol) może poprawić efekty terapii pacjentów z SM, którzy zaczęli stosować lek immunomodulujący - octan glatirameru. Jest on standardowo używany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci SM, w której objawy choroby nasilają się okresowo i ustępują.


Badania prowadzono przez dwa lata w grupie 44 pacjentów leczonych octanem glatirameru (codzienne podskórne iniekcje). Połowę z nich losowo przydzielono do grupy, która dodatkowo miała zażywać doustnie salbutamol, a połowę do grupy zażywającej placebo.


Na początku badań oraz po sześciu, 12, 18 i 24 miesiącach chorzy przeszli badania neurologiczne. Pobierano od nich również próbki krwi do analizy oraz wykonano rezonans magnetyczny mózgu - na początku, po 12 i 24 miesiącach badań.


Okazało się, że u pacjentów otrzymujących salbutamol pierwszy nawrót choroby następował później niż w grupie otrzymującej placebo. Poza tym, stwierdzono u nich poprawę funkcjonowania w szóstym i 12 miesiącu, ale nie w 24 miesiącu badań. Działania niepożądane terapii były przeważnie łagodne.

Wyniki badania zostały opublikowane w piśmie Archives of Neurology.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH