Lek przeciwnowotworowy zwalczy malarię?

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/rynekaptek.pl   28-03-2011, 15:26

Lek przeciwnowotworowy zwalczy malarię?

Naukowcy odkryli, że pewna klasa leków do chemioterapii, opracowanych pierwotnie do blokowania kluczowych szlaków sygnałowych w komórkach nowotworowych, likwiduje pasożyta wywołującego malarię.

Badacze wierzą, że odkrycie to może zapoczątkować nową strategię zwalczania tej śmiertelnej choroby. Dotychczasowe próby znalezienia skutecznego środka nie przynosiły efektu ze względu na zdolność pasożyta do szybkiego uodparniania się na leki. Badanie opublikowano w internetowym wydaniu magazynu Cellular Microbiology.

Naukowcy prowadzący badania we Francji i Szwajcarii wykazali, że pasożyt malarii pod względem reprodukcyjnym zależny jest od szlaku sygnałowego nosiciela, początkowo występując w komórkach wątroby, a następnie w czerwonych krwinkach. Enzymy aktywne na szlaku sygnałowym nie są kodowane przez pasożyta, ale raczej "porywane" i wykorzystywane do własnych celów.

Na niektóre z tych szlaków wpływ ma nowa klasa cząsteczek opracowanych pod kątem chemioterapii nowotworów, zwanych inhibitorami kinazy. Gdy zespół naukowców potraktował lekiem do chemioterapii zakażone malarią czerwone krwinki, nastąpiło zatrzymanie rozwoju pasożyta.

Naukowcy poddali testom czerwone krwinki zakażone pasożytem Plasmodium falciparum i wykazali, że określona ścieżka sygnałowa PAK-MEK jest silniej aktywowana w komórkach zakażonych niż niezakażonych. Gdy zablokowali ścieżkę środkami farmakologicznymi, pasożyt nie zdołał się rozmnożyć i zginął.

Aplikowany metodą in vitro lek do chemioterapii zlikwidował także pasożytniczą odmianę malarii (P. berghei) zarówno w komórkach wątroby, jak i w czerwonych krwinkach. Według naukowców wskazuje to, że "przechwytywanie" ścieżek sygnałowych w komórkach nosiciela to powszechna strategia malarii, dlatego też blokada ścieżki może być skuteczną metodą w zwalczania wielu szczepów pasożyta zakażającego ludzi.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH