
AOTMiT zaktualizowała doniesienia na temat skuteczności i profilu bezpieczeństwa iwermektyny w leczeniu COVID-19.
Iwermektyna (IVM) jest lekiem przeciwpasożytniczym. Stosowanie u ludzi ogranicza się w Polsce do chorób dermatologicznych, tj. trądzik różowaty –lek w postaci kremu (rejestracja URPL).
Lek stosowany w formie doustnej nie posiada rejestracji centralnej EMA, ani krajowej URPL. Jest dopuszczony do stosowania w niektórych państwach, m.in. Francji, Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji.
Kryteria włączenia do przeglądu spełniło łącznie 21 kontrolowanych prób klinicznych z randomizacją, z czego19 dotyczyło stosowania iwermektyny w leczeniu COVID-19, jedno dotyczyło stosowania iwermektyny w ramach profilaktyki COVID-19 po kontakcie z zakażonym, a jedno obejmowało zarówno leczenie, jak i profilaktykę COVID-19.
Do większości badań kwalifikowano pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem choroby. Iwermektyna stosowana była w monoterapii lub w skojarzeniu z opieką standardową. W 4 badaniach interwencję stanowiła iwermektyna w skojarzeniu z doksycyliną +/-opieka standardowa.
W6 RCTs jako ramię kontrolne stosowano hydroksychlorochinę oraz chlorochinę, a w 1 lopinawir w skojarzeniu z rytonawirem.
W żadnym z badań, w których porównywano skuteczność iwermektyny (±doksycyklina) z placebo / opieką standardową nie odnotowano istotnych statystycznie różnic w zakresie śmiertelności; wyniki próby klinicznej Lopez-Medina 2021 (największa liczebność grup (238 vs 238), niskie ryzyko błędu systematycznego) również nie potwierdzają skuteczności iwermektyny w COVID-19 (łagodny przebieg choroby).
Wyniki metaanalizy AOTMiT (6 RCTs, N=870 pacjentów), przeprowadzonej z wykluczeniem badań, w których ramię kontrolne stanowiła hydroksychlorochina, wskazują że stosowanie IVM +/-opieka standardowa w porównaniu do opieki standardowa +/-placebo nie wiąże się ze znamienną statystycznie redukują ryzyka zgonu.
Z uwagi na heterogeniczność włączonych badań, kumulacja wyników obarczona jest wysokim ryzykiem błędu.
W badaniu Lopez-Medina 2021 odnotowano istotnie statystycznie wyższy odsetek ciężkich zdarzeń niepożądanych w ramieniu badania z iwermektyną względem pacjentów stosujących placebo.
U pacjentów stosujących iwermektynę w skojarzeniu z doksycykliną, w porównaniu do pacjentów stosujących placebo z opieką standardową, istotne statystycznie korzyści odnotowano w zakresie punktów końcowych dotyczących poprawy klinicznej i wyzdrowienia klinicznego, czasu utrzymywania się pozytywnego wyniku testu RT-PCR w 14. dniu (Mahmud 202), jak również czasu do wyzdrowienia (Hashim 2020).
W badaniach Ahmed 2020 i Krolewiecki 2020 odnotowano istotne statystycznie różnice na korzyść IVM względem placebo / opieki standardowej w zakresie czasu do eliminacji wirusa / szybkości zaniku wiremii.
Jak ocenia Agencja, uwzględnione w aktualizacji przeglądu dowody naukowe nie potwierdzają skuteczności klinicznej iwermektyny w leczeniu COVID-19.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych