Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, MS/Rynek Aptek   14-04-2021, 11:00

Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19? Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego, że lek zawierający kortykosteroidy pomoże w walce z COVID-19. Fot. Arch. PTWP

Zdaniem badaczy z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego, tani lek wziewny na astmę (wydawany na receptę), który zawiera kortykosteroidy, przyspiesza wyzdrowienie z COVID-19 oraz może zmniejszyć ryzyko hospitalizacji.

Z badania, które przeprowadzono na brytyjskim Uniwersytecie Oksfordzkim wynika, że wziewny lek o nazwie budesonide, którego używają chorzy na astmę, przyspiesza powrót do zdrowia po COVID-19. Jak przekonują badacze, żeby przynosił oczekiwany efekt, wystarczy stosować go dwa razy dziennie.

Stosowanie Budesonide może także zmniejszyć ryzyko hospitalizacji. Eksperci zaznaczają jednak, że zauważyli, że u osób powyżej 50. roku użycia, które są bardziej narażone na powikłania COVID-19, należy go zacząć stosować zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów.

Substancją czynną leku Budesonide jest budezonid w proszku, który znajduje się w inhalatorze. Poprzez ustnik inhalatora wdycha się ten proszek do płuc. Budezonid działa poprzez zmniejszanie oraz zapobieganie obrzękom i stanom zapalnym w płucach.

Lek należy do grupy leków stosowanych zapobiegawczo. Jest stosowany w celu zapobiegania objawom astmy. Należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH