Lekarz: "ma pani raka, więc musi boleć". To nieprawda

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   31-05-2017, 11:45

Lekarz: "ma pani raka, więc musi boleć". To nieprawda Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niektórych przypadkach jedyną skuteczną metodą na ból są środki opioidalne. Jednak niektórzy lekarze niechętnie je przepisują, gdyż sama ich nazwa kojarzy się z narkotykami - mówi onkolog dr hab. Janusz Kocik.

Kinga Kamińska, prezes Fundacji Chustka opisuje Gazecie Wyborczej sytuację, w której pacjentka z nowotworem rozsianym po całej jamie brzusznej domaga się w szpitalu silniejszych leków przeciwbólowych.

Gdy silnych środków pomimo próśb nie otrzymała, poprosiła Fundację o pomoc. Społecznicy z Fundacji zainterweniowali u ordynatora. Miał im odpowiedzieć, że pacjentka konfabuluje i że „wcale ją tak nie boli”.

– Takich sytuacji jest mnóstwo. Lekarz mówi: „Ma pani raka, więc musi boleć”. To nieprawda – mówi prezes Fundacji.

Jak wskazuje gazeta, personel medyczny powinien kilka razy dziennie sprawdzać poziom bólu pacjenta w skali od 0 do 10. Pielęgniarka lub lekarz powinien zapisywać informacje z wywiadu w karcie chorego, następnie przepisywać odpowiednie środki i wyznaczać dawkę leku.

– W niektórych przypadkach jedyną skuteczną metodą są środki opioidalne. Jednak niektórzy lekarze niechętnie je przepisują. Sama ich nazwa ma nieprzyjemne konotacje. Kojarzą się z narkotykami, czymś, co szkodzi i uzależnia. Brak w tej kwestii edukacji – wskazuje onkolog dr hab. Janusz Kocik.

Więcej: http://wyborcza.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH