Lekarze o terapii zbyt obfitych miesiączek

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-04-2011, 08:53

W Unii Europejskiej do terapii zbyt obfitych miesiączek zarejestrowano po raz pierwszy pigułkę antykoncepcyjną zawierającą naturalny estrogen (w postaci walerianianu estradiolu) oraz progestagen (tj. syntetyczny odpowiednik progesteronu) o chemicznej nazwie dienogest. Z badań wynika, że zmniejsza ona obfitość miesiączek o 80 procent.

Jak podkreślali lekarze w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie, w wielu przypadkach to - zaliczane do najczęstszych - zaburzenie cyklu miesięcznego można skutecznie leczyć.

Z badań prowadzonych na świecie wynika, że problem zbyt obfitych miesiączek dotyczy ok. 9-14 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Zaburzenie to jest przyczyną ok. 10 proc. wszystkich wizyt u ginekologa.

Jak wyjaśnił prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, zbyt obfite krwawienia najczęściej dotyczą młodych dziewcząt, które zaczęły miesiączkować oraz kobiet przed menopauzą. Ma to związek z tym, że w tych dwóch grupach najczęściej występują cykle bezowulacyjne, związane z niedoborami progesteronu. Towarzyszy im przerost błony śluzowej endometrium, co później powoduje bardzo obfite krwawienia.

Zbyt obfite krwawienia mają nie tylko konsekwencje psychiczne - jako źródło silnych stresów, społeczne - bo prowadzą do ograniczenia kontaktów towarzyskich podczas miesiączki, zawodowe - regularne nieobecności w pracy lub mniejsza wydajność, ale też zdrowotne. U niektórych pań mogą bowiem prowadzić do anemii.

W leczeniu zbyt obfitych krwawień stosuje się zarówno leki hormonalne, np. progestageny, analogi gonadoliberyny (hamują uwalnianie gonadoliberyny - hormonu kontrolującego cykl miesięczny), wewnątrzmaciczny system hormonalny (wkładka wewnątrzmaciczna), jak i niehormonalne, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas traneksamowy, tj. lek hamujący krwotoki, w skrajnych przypadkach, głównie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym - tzw. ablację (usunięcie) endometrium lub wycięcie macicy.

Jak ocenił prof. Dębski, najskuteczniejszą z nich jest wkładka wewnątrzmaciczna, która zmniejsza obfitość krwawień o ok. 90 proc. Pigułka antykoncepcyjna zawierająca naturalny estrogen jest niewiele mniej skuteczna - u kobiet, które ją stosowały krwawienia miesięczne były o 80 proc. mniej obfite.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH