Lekarze przepisują za dużo antybiotyków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   15-12-2009, 11:34

Lekarze przepisują za dużo antybiotyków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Olsztyński oddział NFZ będzie zachęcał lekarzy do ograniczenia przepisywania antybiotyków.

Z danych NFZ wynika, że w 2008 roku każdy mieszkaniec Warmii i Mazur zażył antybiotyk. Rekordzista przyjął aż 9 różnych leków tego typu w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Był też pacjent, który miał 104 opakowania roxithromycyny, stosowanej przy leczeniu górnych dróg oddechowych. Aż 67 proc. dzieci przynajmniej raz do roku było leczona antybiotykami – informuje Gazeta Wyborcza.

– Niedokończone lub niepotrzebne kuracje są przyczynami zwiększającej się odporności bakterii na mające je zwalczać antybiotyki. Tymczasem nie pojawiają się właściwie nowe antybiotyki. W ciągu ostatnich 10 lat przybyły tylko dwa. A to oznacza, że już niedługo nie będziemy mieli czym leczyć chorób wywołanych przez bakterie – mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor olsztyńskiego NFZ.

Szef kolegium lekarzy rodzinnych będzie przekonywał kolegów do racjonalnego przepisywania antybiotyków na cyklu spotkań. Kto przystąpi do programu, otrzyma test na szybkie wykrywanie bakterii. Test do szybkiej analizy wymazu z gardła kosztuje 10 zł, więc jest tańszy niż antybiotyk i badanie bakteriologiczne za kilkanaście złotych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH