Lekarze rodzinni uczą, jak walczyć z cukrzycą

FARMAKOTERAPIA

Autor: RR/rynekaptek.pl   02-05-2011, 09:44

Lekarze rodzinni uczą, jak walczyć z cukrzycą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Federacja Porozumienie Zielonogórskie otworzyła jedną z pierwszych w Polsce sieci szkół dla diabetyków i ich rodzin. Bezpłatne zajęcia (9 w jednym cyklu) odbywają się w 104 ośrodkach i kończą testem sprawdzającym. W wykładach co miesiąc uczestniczy około 2600 osób.

- Przez wiele lat pracy z chorymi na cukrzycę obserwowałem jak istotna w procesie leczenia jest edukacja nie tylko chorych, ale także ich najbliższych - mówi Andrzej Paciorkowski, pomysłodawca projektu. - Stąd pomysł ”Szkoły Cukrzycy”, którego celem jest dotarcie do jak największej grupy pacjentów oraz wspomaganie lekarzy rodzinnych w ich codziennej pracy.

Paciorkowski podkreśla znaczenie edukacji jako ważnego elementu leczenia i dodaje, że wymaga ona wielu godzin poświęconych każdemu choremu, na co brakuje czasu podczas wizyty lekarskiej.

- Projekt realizują 104 przychodnie lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego - informuje portal rynekzdrowia.pl Monika Kowalska, specjalista do spraw komunikacji w PZ i zwraca uwagę, że szkoły prowadzone są bez udziału środków publicznych.

- Ideę ”Szkoły Cukrzycy” chcemy rozpowszechnić także wśród lekarzy. Stworzyliśmy dla nich cykl szkoleń, w ramach których otrzymują pełny zestaw multimedialnych materiałów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia wykładów oraz materiały dla pacjentów - wyjaśnia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Większość pacjentów z cukrzycą pozostaje pod stałą opieką lekarza rodzinnego. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów ze świeżo rozpoznaną chorobą, którzy są szczególnie zainteresowani uzyskaniem kompetentnych porad na temat aktualnych zasad i kryteriów leczenia, trybu życia, żywienia, perspektyw i zagrożeń związanych z chorobą.

- Wierzymy, że coraz większa liczba ”Szkół Cukrzycy” prowadzonych przez lekarzy rodzinnych przełoży się na szybsze rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium i na rozpoczęcie kompleksowego leczenia pacjentów, co zmniejszy ryzyko groźnych powikłań - tłumaczy Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego odpowiedzialny za projekt.

W Polsce jest około 2,6 miliona chorych na cukrzycę. W ciągu ostatnich 15 lat zaobserwowano trzykrotny wzrost liczby zachorowań. Cukrzyca typu 2 nazywana jest epidemią XXI wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH