
Uczeni miedzy innymi z Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski doszukali się związku z między astmą, a zdrowiem jamy ustnej. Doszli do wniosku, że osoby cierpiące na zapalną chorobę dróg oddechowych, o wiele częściej miewają problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł.
- Najpowszechniejsze leki wziewne na astmę o działaniu przeciwzapalnym zawierają kortykosteroidy, których skutkiem ubocznym może być kandydoza jamy ustnej i gardła - mówi lek. stom. Marcin Kopeć.
Wyjaśnia, że osoba zażywająca tego typu lek codziennie, powinna zwrócić większą uwagę na swoją dietę i postępować tak samo, jak w przypadku zażywania antybiotyków.
W związku z tym najlepiej, jeśli regularnie zażywa probiotyki, a do dentysty powinna się zgłosić, jeśli pojawi się niepokojąca chrypka, biały nalot na języku, bolesne zmiany w jamie ustnej, nadżerki lub pękające kąciki ust.
Ponadto badacze z Wysp Brytyjskich u dwóch trzecich badanych astmatyków zauważyli niepokojącą erozję szkliwa - czytamy na portalu interia.pl.
Okazało się, że przyczyna erozji nie była związana bezpośrednio z samą chorobą. Odpowiedzialny był za to niski odczyn pH leków, który może uszkadzać najtwardszą tkankę zębów, doprowadzając do takiego typu erozji, jak ten spowodowany kwaśnymi produktami spożywczymi.
Więcej: http://kobieta.interia.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych