Leki na astmę mogą powodować grzybiczą infekcję jamy ustnej

FARMAKOTERAPIA

Autor: interia.pl/rynekaptek.pl   30-11-2017, 13:45

Leki na astmę mogą powodować grzybiczą infekcję jamy ustnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczeni miedzy innymi z Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski doszukali się związku z między astmą, a zdrowiem jamy ustnej. Doszli do wniosku, że osoby cierpiące na zapalną chorobę dróg oddechowych, o wiele częściej miewają problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł.

- Najpowszechniejsze leki wziewne na astmę o działaniu przeciwzapalnym zawierają kortykosteroidy, których skutkiem ubocznym może być kandydoza jamy ustnej i gardła - mówi lek. stom. Marcin Kopeć.

Wyjaśnia, że osoba zażywająca tego typu lek codziennie, powinna zwrócić większą uwagę na swoją dietę i postępować tak samo, jak w przypadku zażywania antybiotyków.

W związku z tym najlepiej, jeśli regularnie zażywa probiotyki, a do dentysty powinna się zgłosić, jeśli pojawi się niepokojąca chrypka, biały nalot na języku, bolesne zmiany w jamie ustnej, nadżerki lub pękające kąciki ust.

Ponadto badacze z Wysp Brytyjskich u dwóch trzecich badanych astmatyków zauważyli niepokojącą erozję szkliwa - czytamy na portalu interia.pl.

Okazało się, że przyczyna erozji nie była związana bezpośrednio z samą chorobą. Odpowiedzialny był za to niski odczyn pH leków, który może uszkadzać najtwardszą tkankę zębów, doprowadzając do takiego typu erozji, jak ten spowodowany kwaśnymi produktami spożywczymi.

Więcej: http://kobieta.interia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH