Leki na astmę u sportowców - to nie doping?

FARMAKOTERAPIA

Autor: RZ, PAP/rynekaptek.pl   02-11-2010, 10:26

Leki na astmę u sportowców  - to nie doping?

Zdaniem szwedzkiej biegaczki narciarskiej Anny Haag leki na astmę stosowane przez sportowców są środkiem przeciw chorobie, a nie dopingującym. To kolejny głos w dyskusji o astmie wśród sportowców.

– Astma to rodzaj niepełnosprawności. Krótkowzroczni muszą nosić okulary, aby dorównać tym, którzy widzą dobrze, ale przecież nikt nie powie, że są one środkiem dopingującym – tłumaczyła Haag w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji STV Sport, dodając, że większość biegaczy narciarskich mniej lub bardziej cierpi na jakiś rodzaj astmy.

– U mnie jest to choroba wrodzona i żeby w ogóle uprawiać sport, zmuszona jestem stosować lekarstwa - wyjaśniła Haag, srebrna medalistka igrzysk w Vancouver.

Szwedka podkreśliła, że doskonale rozumie trzykrotną mistrzynię olimpijską z Vancouver Marit Bjoergen. Norweżka stosuje leki na astmę, co według niektórych opinii miało jej pomóc w odnoszeniu sukcesów. Wcześniej na łamach szwedzkich mediów również mistrzyni olimpijska z Vancouver Charlotte Kalla poparła Bjoergen i podkreśliła, że dyskusje na temat stosowania lekarstw przeciw astmie są bezpodstawne.

Profesor Jerzy Smorawiński, przewodniczący Komisji ds. Zwalczania Dopingu w Sporcie, kierownik Katedry Medycyny Sportu i Fizykoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, przypomina, że zawodnicy cierpiący na astmę mogą używać ściśle określonych leków, w tym i tych z listy środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), w ściśle określony sposób i w odpowiednich dawkach.

– Te środki, w takich dawkach, jakie dopuszcza WADA, nie mają wpływu na wydolność organizmu. Oczywiście, po przekroczeniu pewnej dawki leki te zaczynają działać, jako substancje anabolizujące. Jestem głęboko przeświadczony, że decyzja WADA o wyłączeniach terapeutycznych, umożliwiających przyjmowanie określonych leków w określonych dawkach, została zbudowana na podstawie dokładnie przeprowadzonych badań fizjologicznych i wydolnościowych, które pokazały, że zażycie tych substancji w ilościach leczniczych u osób zdrowych nie ma wpływu na proces wysiłkowy – stwierdził w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl profesor Smorawiński.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH