Leki na padaczkę zmniejszają skuteczność doustnej antykoncepcji

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   21-07-2017, 09:43

Leki na padaczkę zmniejszają skuteczność doustnej antykoncepcji "Leki przeciwpadaczkowe mają właściwości teratogenne, czyli mogą doprowadzić do powstania wad rozwojowych płodu w okresie ciąży" - wskazuje ekspertka.

Leki przeciwpadaczkowe mogą doprowadzić do powstania wad rozwojowych płodu w okresie ciąży. Dlatego kobiety chorujące na padaczkę powinny stosować skuteczną antykoncepcję, by nie doszło do nieplanowanej ciąży.

Jak wskazuje na portalu wyborcza.pl, dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog, kobieta z padaczką powinna poprosić lekarza o preparaty hormonalne przezskórne lub dopochwowe albo tabletki z samym progestagenem. Powinna też w czasie ciąży stosować takie leki przeciwpadaczkowe, które są bezpieczne dla płodu.

Doktor wyjaśnia, że preparaty przeciwpadaczkowe mają jeszcze jedną wadę – przyspieszają metabolizm wątrobowy estrogenów z tabletek antykoncepcyjnych, na skutek czego dochodzi do ich szybkiego rozkładu. A to znaczy, że skuteczność antykoncepcyjna tabletek jest zmniejszona.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH