Leki na wrzody żołądka mogą powodować raka?

FARMAKOTERAPIA

Autor: zdrowie.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   08-11-2017, 08:07

Leki na wrzody żołądka mogą powodować raka? Stosowanie leków na wrzody może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka

Ostatnie badania sugerują, że dla określonej grupy pacjentów długotrwałe przyjmowanie  inhibitorów pompy protonowej stosowanych na wrzody żołądka może być bardzo szkodliwe i doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Inhibitoraty pompy protonowej (w skrócie IPP) to środki, które są stosowane w leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, przede wszystkim choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także zgagi czy refluksu - czytamy na portalu wyborcza.pl.

Preparaty te należą do najczęściej przepisywanych i kupowanych leków na świecie, a jeden z nich, omeprazol, znajduje się na Liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Oprócz omeprazolu do grupy inhibitorów pompy protonowej należą lanzoprazol, rabeprazol, pantoprazol, esomeprazol i dekslanzoprazol.

Okazuje się, że mogą być szkodliwe dla części pacjentów, zwłaszcza tych, którzy posiadają bakterię Helicobacter pylori. Może ona pozostać uśpiona, jednak często prowadzi do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W niewielkim procencie przypadków przyczynia się do wystąpienia zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, które podwyższa ryzyko zachorowanie na nowotwór żołądka.

Jak wyjaśnił profesor farmakoepidemiologii z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, niezwiązany z badaniami,  wszystkie skuteczne leki mają działania niepożądane, zwykle negatywne, więc możliwe, że jednym z działań niepożądanych przyjmowania IPP jest właśnie wystąpienie ryzyka raka żołądka. - Publikacja przedstawia na to możliwe dowody, jednak nie udowadnia związku przyczynowo-skutkowego - dodaje.

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH