Leki na wrzody żołądka mogą powodować raka?

FARMAKOTERAPIA

Autor: zdrowie.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   08-11-2017, 08:07

Leki na wrzody żołądka mogą powodować raka? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ostatnie badania sugerują, że dla określonej grupy pacjentów długotrwałe przyjmowanie  inhibitorów pompy protonowej stosowanych na wrzody żołądka może być bardzo szkodliwe i doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Inhibitoraty pompy protonowej (w skrócie IPP) to środki, które są stosowane w leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, przede wszystkim choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także zgagi czy refluksu - czytamy na portalu wyborcza.pl.

Preparaty te należą do najczęściej przepisywanych i kupowanych leków na świecie, a jeden z nich, omeprazol, znajduje się na Liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Oprócz omeprazolu do grupy inhibitorów pompy protonowej należą lanzoprazol, rabeprazol, pantoprazol, esomeprazol i dekslanzoprazol.

Okazuje się, że mogą być szkodliwe dla części pacjentów, zwłaszcza tych, którzy posiadają bakterię Helicobacter pylori. Może ona pozostać uśpiona, jednak często prowadzi do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W niewielkim procencie przypadków przyczynia się do wystąpienia zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, które podwyższa ryzyko zachorowanie na nowotwór żołądka.

Jak wyjaśnił profesor farmakoepidemiologii z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, niezwiązany z badaniami,  wszystkie skuteczne leki mają działania niepożądane, zwykle negatywne, więc możliwe, że jednym z działań niepożądanych przyjmowania IPP jest właśnie wystąpienie ryzyka raka żołądka. - Publikacja przedstawia na to możliwe dowody, jednak nie udowadnia związku przyczynowo-skutkowego - dodaje.

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH