Leki "na zgagę" prowadzą do przedwczesnych zgonów?

FARMAKOTERAPIA

Autor: abczdrowie.pl/rynekaptek.pl   05-07-2017, 13:36

Leki "na zgagę" prowadzą do przedwczesnych zgonów? Zdaniem naukowców, częste przyjmowanie leków na zgagę jest związane ze zwiększonym ryzykiem śmierci

Według nowych badań osoby, które przyjmują popularny rodzaj leków na zgagę, mogą wykazywać zwiększone ryzyko śmierci w ciągu kolejnych pięciu lat - wskazuje portal abczdrowie.pl.

Wyniki badań wykazały, że osoby, które stosowały inhibitory pompy protonowej (tzw. IPP), miały większe prawdopodobieństwo zgonu od osób, które przyjmowały inny rodzaj lekarstwa na zgagę, a także tych, które nie przyjmowały żadnych leków na tę dolegliwość.

Okazało się, że istnieje związek między zażywaniem tych środków a szeregiem problemów zdrowotnych. W porównaniu z pacjentami przyjmującymi blokery receptora H2 (inny rodzaj leków na zgagę), pacjenci z IPP mieli w ciągu najbliższych pięciu lat większe ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu. Zagrożenie wzrastało, gdy IPP były stosowane przez dłuższy okres.

Naukowcy wskazali, że blisko 8 proc. dorosłych Amerykanów otrzymało receptę na leki z grupy IPP. Zwracają uwagę, że nawet 70 proc. ludzi, którzy przyjmują leki IPP, tak naprawdę ich nie potrzebuje.

Więcej: https://portal.abczdrowie.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH