Leki przeciwpadaczkowe utrudniają zajście w ciążę

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polskie Radio/rynekaptek.pl   19-10-2010, 13:20

Naukowcy z Indii dowodzą, że kobiety cierpiące na epilepsję mogą mieć większe problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza jeśli przyjmują duże dawki leków przeciwpadaczkowych.

Dr Sanjeev Thomas pracujący dla Sree Chitra Tirunal Institute for Medical Sciences and Technology przeprowadził badania w grupie 375 cierpiących na epilepsję kobiet, które starały się o dziecko. W ciągu dwóch lat udało się zajść w ciążę 62 proc. z nich. Pozostałe 38 proc. miało problemy z płodnością średnio przez kolejne trzy lata obserwacji.

Naukowcy zauważyli, że spośród kobiet, którym nie udało się zajść w ciążę, 32 proc. przyjmowało jeden lek, 41 proc. dwa leki, a 60 proc. trzy lub więcej. Wśród kobiet, które nie przyjmowały żadnych leków, problemy z płodnością miało jedynie 7 proc.

W artykule towarzyszącym publikacji dr Alison Pack, neurolog z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, zauważa, że znaczenie może mieć w tym przypadku stopień zaawansowania padaczki, z którym jednocześnie wiąże się zwiększona dawka leków.

Zgodnie ze wskazówkami Amerykańskiej Akademii Neurologicznej i Amerykańskiego Towarzystwa Epileptycznego, ciężarne kobiety powinny ograniczyć przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, zwłaszcza tych na bazie kwasu walproinowego, fenobarbitalu i fenytoiny.

Fenobarbital, który był stosowany przez większość kobiet biorących udział w badaniach, jak i niektóre inne starsze leki przeciwpadaczkowe, jak karbamazepina, pobudzają enzymy wątrobowe, które wpływają na poziom estrogenu i innych hormonów płciowych. Dlatego mogą one zmniejszać szansę na zajście w ciążę - wyjaśnia dr Pack.

Naukowcy zaznaczają jednak, że wnioski te muszą być potwierdzone podczas kolejnych, szerzej zakrojonych obserwacji, gdyż zbyt mało badanych kobiet stosowało leki nowszej generacji, które są już powszechnie używane w krajach rozwiniętych.

Więcej: www.polskieradio.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH