Leki przeciwwirusowe a ciąża

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-09-2010, 15:02

Według duńskich naukowców nie ma zwiększonego ryzyka wad rozwojowych dzieci u matek, które były w czasie pierwszego trymestru ciąży wystawione na działanie leków przeciwwirusowych.

Chodzi tu o takie preparaty jak acyklowir, walacyklowir, famcyklowir, często używane przy leczeniu zakażeń wirusem opryszczki herpes simplex i półpaśca herpes zoster – informuje portal Science Daily. 

Procent zakażeń herpes simple jest wysoki, i więcej niż 1 proc. podatnych kobiet nabywa wirusa opryszczki w czasie pierwszego trymestru ciąży, zaś leczenie przeciwwirusowe jest wskazane dla wielu kobiet w tym stanie.  

– Chociaż bezpieczeństwo acyklowiru, walacyklowiru, famcyklowiru generalnie jest dobrze potwierdzone, to dane dotyczące używania tych leków we wczesnym okresie ciąży są ograniczone – stwierdzają autorzy studium: dr Bjorn Pasternak i dr Anders Hviid ze Statens Serum Institut w Kopenhadze, w Danii. Badania duńskich lekarzy dotyczyły związku pomiędzy zażywaniem acyklowiru, walacyklowiru, famcyklowiru w pierwszym trymestrze ciąży a głównymi wadami rozwojowymi urodzonych przez pacjentki dzieci. Badania objęły 837 795 noworodków w Danii od stycznia 1996 r. do września 2008 r.

Uczestniczące w nim dzieci nie zostały zdiagnozowane na okoliczność posiadania aberracji chromosomalnych i chorób genetycznych, zespołów wad okołourodzeniowych o znanej przyczynie lub wrodzonej infekcji wirusowej. Posłużono się rejestrami ogólnokrajowymi w celu potwierdzenia informacji na temat indywidualnie wydawanych leków przeciwwirusowych, diagnoz wad rozwojowych oraz potencjalnych czynników zakłócających analizę.
 
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH