Leki upałów nie lubią

FARMAKOTERAPIA

Autor: TVN Meteo/rynekaptek.pl   29-05-2017, 13:08

Leki upałów nie lubią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci mają problemy z przechowywaniem leków w temperaturze przekraczającej 30 stopni C. Przeważnie nie wiedzą, że takie działanie osłabia ich siłę, a leczenie nie daje oczekiwanego efektu.

Farmaceuci podpowiadają więc, jak w upalną pogodę właściwie przechowywać leki.

Jak czytamy na portalu TVN Meteo, farmaceutka Emily Holm z Kliniki Mayo w Rochester w Minnesocie przypomina, że wiele leków powinno być przechowywanych w temperaturze pokojowej, czyli około od 20 do 25 stopni. Niektóre mogą wytrzymać temperaturę od 15 do 30 stopni w krótkich okresach czasu. Natomiast przy temperaturze powyżej 30 stopni, leki mogą stracić swoje właściwości lecznicze.

Jak twierdzą eksperci, ciepło może także mieć poważny wpływ na doustne leki dawane podczas chemioterapii, leki hormonalne, leki regulujące układ odpornościowy i przeciwpadaczkowe.

Według Mohameda Jalloha, farmaceuty i rzecznika Amerykańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów, antybiotyki tracą swoją moc, gdy są przegrzane w dłuższym okresie czasu:

- Kiedy antybiotyki są narażone na zbyt duże ciepło, nie są skuteczne w walce z bakteriami - powiedział Jalloh. Dodał, że to pozwala bakterii stać się odporną na antybiotyk.

Z kolei insulina powinna być przechowywana w chłodnym pomieszczeniu. Farmaceutka z Kliniki Mayo podkreśliła, że ciepło może wpłynąć na chemiczną strukturę insuliny, sprawiając, że przestanie być aktywna.

Więcej: http://tvnmeteo.tvn24.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH