Leki z laktozą: co z pacjentami, którzy jej nie tolerują?

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   30-06-2017, 11:38

Leki z laktozą: co z pacjentami, którzy jej nie tolerują? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy osoby z nietolerancją laktozy muszą się przejmować, że jest ona w lekach? Firmy farmaceutyczne mają wybór – mogą ją stosować lub nie. Laktoza nie jest substancją lecząca, tylko wypełniającą lek.

Czytając ulotki różnych leków, można pomyśleć, że laktoza jest substancją, bez której żaden lek nie może powstać - stwierdza portal wyborcza.pl.

Jednak jak wyjaśnia dr Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nie ma żadnej regulacji prawnej zmuszającej do tego, by ta substancja była w leku: - Firmy farmaceutyczne mają wybór – mogą ją stosować lub nie. Laktoza nie jest substancją lecząca, tylko wypełniającą lek - mówi.

Dodaje, że istnieją już zastępniki laktozy, ale jest ona substancją sprawdzoną i dlatego pewnie firmy farmaceutyczne niechętnie od niej odchodzą.

– Jeżeli osoba z nietolerancją laktozy weźmie jednorazowo lek z laktozą, to nic się nie stanie. Ale jeśli bierze jednego dnia więcej leków zawierających laktozę, to już objawy mogą się pojawić - tłumaczy z kolei dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Wskazuje, że niebezpieczne jest także regularne zażywanie leków. Np. osoby z chorą tarczycą muszą brać codziennie hormony tarczycy, jeden z leków zawiera laktozę. A w chorobie Hashimoto duży odsetek pacjentów ma nietolerancję laktozy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH