Leki zażywamy na potęgę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PP, LJ, Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   14-09-2010, 13:09

Leki zażywamy na potęgę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polacy, co pokazują statystyki lubią się sami leczyć, często nie bacząc na skutki uboczne.

Pod względem ilości zażywanych leków bez recepty jesteśmy na piątym miejscu w Europie, a jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, zajmujemy trzecie miejsce w świecie - podaje IMS Heath Lekarze podkreślają, że mali pacjenci są szczególnie narażeni na niepożądane działania leków.

- Nie wolno generalizować. Jeśli właściwy lek dostanie właściwy pacjent, odpowiednio monitorowany, to ryzyko działania niepożądanego czy uzależnienia, jest minimalne. Warto jednak pamiętać, że u dzieci to monitorowanie jest szczególnie istotne. One nieco inaczej mogą reagować na podawane leki - argumentuje na łamach portalu rynekzdrowia.pl dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ,

Polacy nie zwykli czytać ulotek informacyjnych. Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych ocenia, że zaledwie 20 - 30 proc. osób zapoznaje się z ich treścią przed zażyciem lub podaniem go dziecku

Z kolei z badań przeprowadzonych dwa lata temu przez CBOS wynika, że aż 26 proc. osób z wyższym wykształceniem podałoby dziecku z gorączką kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę lub polopirynę, dozwolone powyżej 12. roku życia.

Jednym z czynników wpływających na wzrost liczy działań niepożądanych jest samoleczenie i łatwy dostęp do leczenia lekami przeciwbólowymi. Ludzie są bardzo często nieświadomi zagrożeń wynikających ze stosowania leków w niektórych jednostkach chorobowych w chorobach współistniejących.

- Drugi istotny problem to jednoczesne stosowanie kilku różnych leków przeciwbólowych, które bardzo często nasilają swoją toksyczność - mówi doktor Woroń i podaje przykład popularnego paracetamolu, który występuje pod kilkunastoma różnymi nazwami handlowymi. - Pacjent często stosuje codipar, panadol, apap i wydaje mu się, że stosuje trzy różne środki, podczas gdy wszystkie one zawierają paracetamol.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH