Leki złożone w walce z nadciśnieniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   15-04-2011, 07:53

Leki złożone w walce z nadciśnieniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W latach 90. ok. 8-9 mln dorosłych Polaków cierpiało na nadciśnienie tętnicze, a drugie tyle było nim zagrożonych.

Nadciśnienie tętnicze jest przyczyną zawałów serca. Drugą pozycję na liście najgroźniejszych powikłań nadciśnienia tętniczego zajmują udary mózgu. Niszczy również nerki, zagrażając ich wydolności. Nagły wzrost ciśnienia tętniczego do bardzo wysokich wartości powoduje także tzw. encefalopatię nadciśnieniową - zaburzenia pracy mózgu.

Wiadomo, że każdy pacjent z nadciśnieniem powinien zmienić swój styl życia – to warunek konieczny, ale na ogół niewystarczający. Dawniej uważano, że dla wspomagania pacjentów wystarczy jeden rodzaj leku hipotensyjnego przy postępującym zwiększaniu jego dawki.

Kiedy okazało się, że monoterapia, czyli zastosowanie jednego leku (tabletka jednoskładnikowa) jest mało skuteczna - na poziomie 20-30 procent - lekarze coraz częściej zaczęli uciekać się do terapii skojarzonej, stosując większą liczbę leków hipotensyjnych. Taka zmiana przekładała się na większą skuteczność terapii, nawet o 50-60 procent.

Prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przyznaje jednak, że pacjent, który ma zażyć dwie lub trzy tabletki więcej, jest mniej skłonny do przestrzegania zaleceń lekarza. Także częstsze stosowanie leków powoduje „ucieczkę od leczenia”.

- Przed kilkoma laty pojawiła się więc koncepcja tzw. preparatów złożonych. Chodzi o to, że w jednej tabletce można zawrzeć dwa lub więcej składników – mówi prof. Tykarski.

W Polsce idea leczenia preparatami złożonymi przebija się z trudnością, nawet wśród lekarzy, którzy leki w tej postaci przepisują kilkakrotnie rzadziej niż w formie pojedynczych tabletek.

Mimo że zarówno leki pojedyncze jak i preparaty złożone są w większości refundowane przez państwo, a różnice w dopłatach do leków przez pacjentów są akceptowalne.

W innych krajach udało się wypracować metody dotarcia z informacjami o lekach złożonych do lekarzy rodzinnych. Przykładowo Kanadyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego skierowało do lekarzy odpowiednie zalecenia, dzięki czemu skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego wzrosła tam na przestrzeni ostatnich kilku lat z 16 do ponad 60 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH