Lekomania, czyli kto i kiedy nadużywa leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nowości/rynekaptek.pl   14-02-2011, 13:21

Kobiety częściej niż mężczyźni są lekomankami. Przeważnie łykają tabletki poprawiające nastrój i przeciwbólowe.

25-30 procent ludzi zażywa za dużo leków. Są to głównie kobiety, które w związku z cyklem miesięcznym mają zaburzenia nastroju czy inne dolegliwości, więc zażywają w nadmiarze leki poprawiające nastrój, biorą też stanowczo za dużo tabletek przeciwbólowych. Mężczyźni, jeśli już, to nadużywają przeważnie leków związanych z alkoholem - odtruwaniem czy leczeniem kaca.

- Polacy zażywają o 40 procent więcej antybiotyków niż Brytyjczycy – podkreśla Sławomir Czachowski, wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej. - Warto przy tym zauważyć, że niektóre z antybiotyków są szczególnie preferowane, a wiąże się to z aktywnością firm farmaceutycznych. Generalnie, nadużywanie leków jest bardzo ściśle związane z reklamami. Co się pokaże w telewizji, natychmiast ma większe wzięcie w aptekach.

Jak podkreśla dr Czachowski, nadużywanie leków w Polsce ma kilka przyczyn. Wynika m.in. z ogólnego braku akceptacji rzeczywistości. Polacy poza tym nie nauczyli się radzić sobie ze stresem. Wszystko chcą mieć szybko. Szybko schudnąć, odzwyczaić się od palenia, mieć dobry humor, lepszy wygląd, lepiej spać. Poza tym, na rynku mnóstwo jest leków i ludzie się w tym gąszczu gubią. Nie zdają sobie sprawy, że coś, co reklamowane jest jako absolutna nowość, to często stary lek w nowym opakowaniu i pod zmienioną nazwą.

Jak dowodzą badania, 8-10 procent ludzi jest uzależnionych m.in. od alkoholu, leków nasennych i innych używek. 15 procent nadużywa, ale nie jest uzależnionych. 25-30 procent zażywa zbyt duże ilości.

Więcej: http://www.nowosci.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH