Poziom wykształcenia wpływa na przebieg leczenia i przeżywalność pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym z uniesieniem odcinka ST (STEMI) - twierdzą amerykańscy naukowcy.
Najnowsze badania, przeprowadzono przez Duke Clinical Research Institute i Duke University Medical Center z Północnej Karoliny wskazują, że pacjenci, którzy swoją edukację zakończyli na mniej niż ośmiu klasach i u których doszło do STEMI, byli mniej podatni na leczenie i znacznie częściej umierali niż ci, których edukacja trwała ponad 16 lat.
Badanie wykazało, że u osób, których edukacja trwała mniej niż osiem lat prawdopodobieństwo zgonu lub wylewu w ciągu 30 dni po zawale serca było znacząco wyższe w porównaniu z osobami, których edukacja trwała minimum 16 lat.
Naukowcy doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu danych 11 326 pacjentów z ostrym zespołem wieńcowy z uniesieniem odcinka ST z różnych krajów.
Wyniki wskazują, że poziom wykształcenia, a dokładnie czas jego trwania, jest niezależnym czynnikiem umieralności u pacjentów ze STEMI.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych