Liczne porody i otyłość zwiększają ryzyko groźnego raka piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-03-2011, 10:08

Kobiety otyłe oraz te, które rodzą dzieci minimum trzykrotnie są bardziej narażone na rzadkiego, ale najgroźniejszego raka piersi, tzw. potrójnie negatywnego - wynika z amerykańskich badań.

Najnowsza praca jej zespołu opublikowana na łamach pisma "Jorunal of the National Cancer Institute" potwierdza istnienie takiej zależności tylko w przypadku najczęstszego typu raka piersi, tzw. hormonozależnego, który jest stymulowany do wzrostu przez hormony płciowe (estrogen i/lub progesteron).

Natomiast, jeśli chodzi o raka potrójnie negatywnego, uważanego obecnie za najbardziej agresywny i źle rokujący nowotwór złośliwy sutka, jest dokładnie odwrotnie - jego ryzyko rośnie wraz z liczbą przebytych porodów.

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących niemal 156 tys. kobiet po menopauzie (uczestniczek znanego badania Women's Health Initiative). Raka potrójnie negatywnego stwierdzono u 307 z nich, a hormonozależnego - u 2 610.

Okazało się, że panie, które w swoim życiu minimum trzykrotnie urodziły dziecko były o 46 proc. bardziej narażone na potrójnie negatywnego raka piersi niż te, które tylko raz powiły potomka. Natomiast, kobiety, które nigdy nie rodziły miały o 40 proc. niższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Odwrotnie było w przypadku raka hormonozależnego. Wieloródki były mniej na niego narażone - o 12 proc., podczas, gdy kobiety, które nie rodziły miały wyższe o 35 proc. ryzyko tego nowotworu.


Szacuje się, że rak potrójnie negatywny stanowi ok. 15 proc. wszystkich złośliwych guzów piersi i aż 75 proc. dziedzicznych guzów piersi związanych z mutacją w genach BRCA. Częściej diagnozuje się go w młodym wieku. 
 
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH