Liczne porody i otyłość zwiększają ryzyko groźnego raka piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-03-2011, 10:08

Kobiety otyłe oraz te, które rodzą dzieci minimum trzykrotnie są bardziej narażone na rzadkiego, ale najgroźniejszego raka piersi, tzw. potrójnie negatywnego - wynika z amerykańskich badań.


Badania naukowców potwierdzają także, iż otyłość i brak ruchu zwiększają ryzyko złośliwego guza piersi, również potrójnie negatywnego. Oznacza to, że związek otyłości z częstszymi zachorowaniami na raka piersi nie wynika wyłącznie z faktu, iż tkanka tłuszczowa produkuje dodatkowe estrogeny. Być może rolę odgrywają tu jakieś - wydzielane przez nią - czynniki pozapalne albo czynniki wzrostu.

Badacze przeanalizowali dane zebrane w tej samej grupie niemal 156 tys. pacjentek. Okazało się, że kobiety z najwyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI), wskazującym na otyłość, były o 35 proc. bardziej narażone na potrójnie negatywnego raka piersi i niemal o 40 proc. bardziej narażone na raka hormonozależnego. Panie, które były bardziej aktywne fizycznie miały o 15 proc. niższe ryzyko nowotworu zależnego od hormonów i o 23 proc. niższe ryzyko raka potrójnie negatywnego.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH