Lista 10 najgroźniejszych mutacji SARS-CoV-2

FARMAKOTERAPIA

Autor: CNBC   06-05-2021, 11:02

Lista 10 najgroźniejszych mutacji SARS-CoV-2 Koronawirus mutuje. Jest już 10 droźnych wariantów (fot. Pixabay)

WHO śledzi już 10 wariantów koronawirusa, które uznaje za bardzo groźne. Jeden został po raz pierwszy wykryty we Francji.

Nowe szczepy Covid-19 pojawiają się każdego dnia, ponieważ wirus nadal mutuje, ale tylko niektóre z nich są wpisywane na listę WHO.

Trafiają tam warianty wirusa, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie -  są bardziej zaraźliwe, bardziej śmiercionośne i odporne na obecne szczepionki i terapie. Naukowcy sprawdzają też, jak mutacja się rozprzestrzenia czy zmienia nasilenie lub przenoszenie choroby, zanim sklasyfikują ją jako nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Dotychczas WHO za takie warianty uznała: B.1.1.7, który po raz pierwszy został wykryty w Wielkiej Brytanii, B.1.351, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej i wariant P.1, po raz pierwszy wykryty w Brazylii.

Aktualnie pod lupą ekspertów WHO jest wariant B.1617 po raz pierwszy znaleziony w Indiach.

Inne warianty sklasyfikowane jako "interesujące" to B.1525, który po raz pierwszy został wykryty w Wielkiej Brytanii i Nigerii; B.1427 / B.1429, po raz pierwszy wykryte w USA; P.2 po raz pierwszy wykryty w Brazylii; P.3 wykryty po raz pierwszy w Japonii i na Filipinach; S477N, po raz pierwszy wykryty w USA i B.1.616 po raz pierwszy wykryty we Francji.

Również amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention prowadzą podobne zestawienia. Na liście wariantów będących przedmiotem zainteresowania są 4 mutacje; na liście wariantów budzących obawy - 5.

Lista jest podobna do zestawienia WHO, chociaż CDC koncentruje się głównie na wariantach, które powodują nowe ogniska zakażeń w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH