Lista 10 najgroźniejszych mutacji SARS-CoV-2

FARMAKOTERAPIA

Autor: CNBC   06-05-2021, 11:02

Lista 10 najgroźniejszych mutacji SARS-CoV-2 Koronawirus mutuje. Jest już 10 droźnych wariantów Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

WHO śledzi już 10 wariantów koronawirusa, które uznaje za bardzo groźne. Jeden został po raz pierwszy wykryty we Francji.

Nowe szczepy Covid-19 pojawiają się każdego dnia, ponieważ wirus nadal mutuje, ale tylko niektóre z nich są wpisywane na listę WHO.

Trafiają tam warianty wirusa, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie -  są bardziej zaraźliwe, bardziej śmiercionośne i odporne na obecne szczepionki i terapie. Naukowcy sprawdzają też, jak mutacja się rozprzestrzenia czy zmienia nasilenie lub przenoszenie choroby, zanim sklasyfikują ją jako nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Dotychczas WHO za takie warianty uznała: B.1.1.7, który po raz pierwszy został wykryty w Wielkiej Brytanii, B.1.351, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej i wariant P.1, po raz pierwszy wykryty w Brazylii.

Aktualnie pod lupą ekspertów WHO jest wariant B.1617 po raz pierwszy znaleziony w Indiach.

Inne warianty sklasyfikowane jako "interesujące" to B.1525, który po raz pierwszy został wykryty w Wielkiej Brytanii i Nigerii; B.1427 / B.1429, po raz pierwszy wykryte w USA; P.2 po raz pierwszy wykryty w Brazylii; P.3 wykryty po raz pierwszy w Japonii i na Filipinach; S477N, po raz pierwszy wykryty w USA i B.1.616 po raz pierwszy wykryty we Francji.

Również amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention prowadzą podobne zestawienia. Na liście wariantów będących przedmiotem zainteresowania są 4 mutacje; na liście wariantów budzących obawy - 5.

Lista jest podobna do zestawienia WHO, chociaż CDC koncentruje się głównie na wariantach, które powodują nowe ogniska zakażeń w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH