
Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest jednym z sześciu ośrodków medycznych na świecie, gdzie prowadzone są badania genetyczne ustalające typ cukrzycy u pacjenta.
Dzięki tej diagnozie możliwy jest dobór odpowiedniej metody leczenia, np. z pominięciem insuliny.
- Ustalenie rzeczywistej przyczyny cukrzycy pozwala niekiedy radykalnie zmienić dotychczasowe leczenie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Wojciech Młynarski, kierujący Kliniką Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak wyjaśnia nam profesor, w przypadku cukrzycy zdiagnozowanej w pierwszym roku życia dziecko może zostać błędnie uznane za cierpiące na cukrzycę typu 1. W takim przypadku standardowym leczeniem jest podawanie insuliny w postaci zastrzyków lub za pomocą pompy insulinowej.
- W przypadku potwierdzenia badaniami genetycznymi mutacji w odpowiednim genie insulinoterapia w ogóle nie jest konieczna. Można zastąpić ją popularnymi doustnymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, niekiedy jedynie właściwą dietą. Obecnie mamy już takich 300 pacjentów - podkreśla nasz rozmówca.
Dodaje, dobór właściwej terapii może nie tylko pozwolić pacjentowi na dalsze normalne funkcjonowanie bez podawania zastrzyków z insuliną, ale niekiedy przynosi ona lepsze efekty niż przy stosowaniu standardowego leczenia. Jest to nie tylko korzystne dla pacjenta, ale i państwa, które nie musi ponosić kosztów insulinoterapii.
- W przypadku dzieci, u których cukrzycę zdiagnozowano w pierwszych 6 miesiącach życia, znalezienie mutacji w genach powoduje, że większość z nich od początku może być leczonych bez konieczności podawania insuliny. W takim przypadku możemy mówić o leczeniu przyczynowym, które przynosi zdecydowanie lepsze efekty - zaznacza prof. Wojciech Młynarski.
Badania genetyczne powinni rozważyć chorzy, u których przebieg cukrzycy nie jest charakterystyczny dla typu 1 lub 2 tej choroby oraz osoby, u których rozpoznano cukrzycę w pierwszych 12 miesiącach życia.
U dzieci i młodzieży do 18. roku życia badania genetyczne są wykonywane bezpłatnie. Jeśli u dziecka zostanie znaleziony wadliwie działający gen, to również bezpłatnie zostanie wykonane badanie genetyczne u rodzeństwa i dorosłych członków jego najbliższej rodziny. Pozostali dorośli muszą jednak za takie badania zapłacić sami.
Z szacunków łódzkich specjalistów wynika, że w Polsce co najmniej kilka tysięcy diabetyków niepotrzebnie przyjmuje insulinę.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych