Łódź: badanie genetyczne pozwala dobrać odpowiednią terapię w cukrzycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   09-05-2011, 13:14

Łódź: badanie genetyczne pozwala dobrać odpowiednią terapię w cukrzycy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest jednym z sześciu ośrodków medycznych na świecie, gdzie prowadzone są badania genetyczne ustalające typ cukrzycy u pacjenta.

Dzięki tej diagnozie możliwy jest dobór odpowiedniej metody leczenia, np. z pominięciem insuliny.

- Ustalenie rzeczywistej przyczyny cukrzycy pozwala niekiedy radykalnie zmienić dotychczasowe leczenie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Wojciech Młynarski, kierujący Kliniką Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak wyjaśnia nam profesor, w przypadku cukrzycy zdiagnozowanej w pierwszym roku życia dziecko może zostać błędnie uznane za cierpiące na cukrzycę typu 1. W takim przypadku standardowym leczeniem jest podawanie insuliny w postaci zastrzyków lub za pomocą pompy insulinowej.

- W przypadku potwierdzenia badaniami genetycznymi mutacji w odpowiednim genie insulinoterapia w ogóle nie jest konieczna. Można zastąpić ją popularnymi doustnymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, niekiedy jedynie właściwą dietą. Obecnie mamy już takich 300 pacjentów - podkreśla nasz rozmówca.

Dodaje, dobór właściwej terapii może nie tylko pozwolić pacjentowi na dalsze normalne funkcjonowanie bez podawania zastrzyków z insuliną, ale niekiedy przynosi ona lepsze efekty niż przy stosowaniu standardowego leczenia. Jest to nie tylko korzystne dla pacjenta, ale i państwa, które nie musi ponosić kosztów insulinoterapii.

- W przypadku dzieci, u których cukrzycę zdiagnozowano w pierwszych 6 miesiącach życia, znalezienie mutacji w genach powoduje, że większość z nich od początku może być leczonych bez konieczności podawania insuliny. W takim przypadku możemy mówić o leczeniu przyczynowym, które przynosi zdecydowanie lepsze efekty - zaznacza prof. Wojciech Młynarski.

Badania genetyczne powinni rozważyć chorzy, u których przebieg cukrzycy nie jest charakterystyczny dla typu 1 lub 2 tej choroby oraz osoby, u których rozpoznano cukrzycę w pierwszych 12 miesiącach życia.

U dzieci i młodzieży do 18. roku życia badania genetyczne są wykonywane bezpłatnie. Jeśli u dziecka zostanie znaleziony wadliwie działający gen, to również bezpłatnie zostanie wykonane badanie genetyczne u rodzeństwa i dorosłych członków jego najbliższej rodziny. Pozostali dorośli muszą jednak za takie badania zapłacić sami.

Z szacunków łódzkich specjalistów wynika, że w Polsce co najmniej kilka tysięcy diabetyków niepotrzebnie przyjmuje insulinę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH