Łódź: opracowano szczepionkę dla uczulonych na ryby. Pierwszą taką na świecie

FARMAKOTERAPIA

Autor: dzienniklodzki.pl/rynekaptek.pl   09-06-2017, 11:26

Łódź: opracowano szczepionkę dla uczulonych na ryby. Pierwszą taką na świecie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakończyły się badania kliniczne nad skutecznością pierwszej na świecie szczepionki dla uczulonych na rybę. Pracowali nad nią specjaliści z Łodzi – informuje Dziennik Łódzki.

Pacjenci uczelni na rybę testowali nową szczepionkę odczulającą. To pierwszy na świecie taki lek, nad którym pracowali łódzcy lekarze we współpracy z biochemikami z Uniwersytetów w Amsterdamie, Wiedniu, Madrycie, Manchesterze i Atenach. Choć wyniki są dopiero analizowane, lekarze już wstępnie mówią o pozytywnych reakcjach odczulania.

Prof. Marek Kowalski, alergolog z Kliniki Immunologii Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślił, że u znacznej części pacjentów obserwowano poprawę lub zmianę progu tolerancji po odczulaniu.

Jak pisze Dziennik, naukowcy z całego świata próbowali stworzyć skuteczną szczepionkę, ale podawanie jej z reguły wywoływało poważne objawy u chorych. Teraz międzynarodowy zespół badaczy, w którym uczestniczą łódzcy specjaliści podjął kolejną próbą. Przygotowano zupełnie nową szczepionkę, w której zmieniono uczulającą cząsteczkę tak, by nie wywoływała objawów, a wpływała na układ immunologiczny.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH