Łódzkie: będzie szybszy dostęp do nowej terapii HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Łódzki/rynekaptek.pl   27-09-2017, 10:10

Łódzkie: będzie szybszy dostęp do nowej terapii HCV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pół tysiąca pacjentów z województwa łódzkiego czeka w kolejce, żeby skorzystać z nowoczesnej metody leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, które daje szansę na całkowite wyzdrowienie.

Kolejka jest długa, bo bezpłatny dla chorych program prowadzi w naszym regionie tylko jedna placówka - szpital im. Biegańskiego w Łodzi – podaje Dziennik Łódzki.

Pojawiła się jednak nadzieja dla pacjentów na skrócenie kolejki, bo Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkursy na realizację programów lekowych, za które zapłaci.

Terapia nowymi lekami kosztuje ok. 60 tys. zł, starymi z interferonem - nawet 100 tys. zł więcej.

- Chcemy wybrać dodatkową placówkę lub placówki, w których pacjenci będą mogli korzystać z leczenia WZW typu B i C. Dzięki temu leczeniem będzie można objąć dodatkowych pacjentów jeszcze w bieżącym roku - zapowiada Anna Leder, rzecznik prasowy wojewódzkiego oddziału NFZ w Łodzi.

Szpital im. Biegańskiego rozpoczął terapię nowoczesnymi lekami w 2015 roku jako druga placówka w Polsce. Do tego czasu leczono chorych kuracją złożoną z interferonu, rybawiryny i inhibitora proteazy, ale nie wszyscy mogli z niej korzystać. Wykluczeni z leczenia byli pacjenci, którzy nie mogą przyjmować interferonu. Dodatkowo skuteczność leczenia poprzednimi lekami była mniejsza i sięgała 70 procent.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH