Łódzkie: zapobiegają depresji u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: RR/rynekaptek.pl   11-04-2011, 15:14

Łódzkie: zapobiegają depresji u dzieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urząd Marszałkowski w Łodzi realizuje program zapobiegania depresji wśród dzieci w wieku od 11 do 13 lat.

Program został poprzedzony badaniami, z których wynika, że spośród 6-klasistów, którzy trafili do poradni zdrowia psychicznego w 2010 r., 40 proc musiało przejść terapię, bo lekarze uznali, że mogą zachorować na depresję.

Wiek 11-13 lat jest okresem największego młodzieńczego buntu. Młodzieńczym buntem rodzicie tłumaczą niepokojące symptomy i bagatelizują je.

- Z naszych badań wynika, że w województwie łódzkim na depresję cierpi ponad 3 proc. dzieci i co dziesiąty nastolatek - mówi w Dzienniku Łódzkim Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Szpitala im. dr J. Babińskiego w Łodzi.

Tak duża liczba uczniów zagrożonych problemami psychicznymi skłoniła lekarzy i urzędników do zorganizowania bezpłatnych badań dla dzieci w wieku 11-13 lat. Urząd Marszałkowski w Łodzi przeznaczył na realizację programu zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży 80 tys. złotych.

- Żeby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnych konsultacji, wystarczy zapisać je do wybranej placówki. Skierowanie nie jest wymagane. Program realizuje sześć placówek z województwa łódzkiego (Łódź, Zgierz, Rząśnia) - informuje portal rynekzdrowia.pl Maciej Łaski z Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Dodaje, że program będzie realizowany do końca listopada. Terapeuci przeprowadzą z dziećmi specjalistyczne wywiady. Uczniowie, u których zostanie zaobserwowane ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych, będą mogli wziąć udział w zajęciach warsztatowych, rozwijających m.in. umiejętności społeczne, komunikacyjne, radzenia sobie ze stresem lub negatywnymi emocjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH