Lublin: lek na bazie marihuany wkrótce trafi na rynek?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Wschodni/rynekaptek.pl   10-05-2017, 09:41

Lublin: lek na bazie marihuany wkrótce trafi na rynek? Być może jeszcze w tym roku chorzy na padaczkę lekooporną będą mogli kupić lek na bazie medycznej marihuany

Lekarze z wojewódzkiego szpitala w Lublinie testują preparat na padaczkę lekooporną w postaci oleju o nazwie Epidiolex. Lek na bazie leczniczej marihuany prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie dostępny dla pacjentów - podaje Dziennik Wschodni.

- Producent leku brytyjska firma GW Pharmaceuticals rozpoczęła już proces rejestracji w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) – mówi dr Jacek Gawłowicz, zastępca ordynatora Oddziału Neurologii szpitala wojewódzkiego w Lublinie.

Jak wskazują badania naukowe przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie, w tym w Polsce w szpitalach w Lublinie i Bydgoszczy, leczenie z użyciem Epidiolexu przynosi bardzo dobre efekty w przypadku pacjentów z ciężkimi postaciami padaczki – z zespołami Daveta i Lennoxa-Gastauta.

Wyniki badania prowadzone w lubelskim szpitalu są podobne do tych z innych ośrodków na świecie:

– U około połowy pacjentów stan jest znacznie lepszy. Liczba napadów padaczkowych spadła i poprawił się ich stan psychiczny – wskazał doktor.

W tym momencie trwają przygotowania do przedłużenia badania o kolejny rok.

Więcej: http://www.dziennikwschodni.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH