Leki biologiczne oparte na inżynierii genetycznej mają specyficzny mechanizm działania. Działają na zaburzenia immunologiczne leżące u podstaw łuszczycy.
Żadna inna metoda nie daje tak szybkiej i długotrwałej poprawy dolegliwości skórnych oraz stawowych. W przypadku objawów łuszczycy w paznokciach, poprawa stanu płytki jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu właśnie leków biologicznych.
Dzięki takiej terapii możliwe są długotrwałe remisje, a w większość przypadków nawet zahamowanie nawrotów choroby. Ponieważ terapia musi być stosowana przewlekle, bardzo ważną zaletą leków jest ich dobry profil bezpieczeństwa.
Terapia biologiczna jest również mniej uciążliwa dla pacjenta. Ogranicza się do podania podskórnie zastrzyku z częstotliwością od miesiąca do trzech. Nie trzeba dodatkowo stosować żadnych maści, co przy klasycznej terapii zajmowało pacjentowi do kilku godzin dziennie. W jej efekcie dochodziło często do odbarwień skóry, szczególnie widocznych na czole i uszach.
Jeden lek nie pozwala jednak na skuteczną terapię choroby u wszystkich pacjentów, którzy na takie leczenie otrzymali zgodę od Funduszu. Leki biologiczne mają różny mechanizm działania, wskazania i przeciwwskazania. Są przez chorych różnie tolerowane. Nieraz musimy zmieniać lek i nie mamy na co...
Program leczenia pacjentów z łuszczycą ma sens wtedy, gdy lekarz sam – z grupy dostępnych leków – może indywidualnie dobrać odpowiedni środek.
Przebieg i natężenie łuszczycy różnią się znacznie między pacjentami. Dodatkowo każdy organizm inaczej reaguje na leki. Przy ustawianiu terapii trzeba brać również pod uwagę występowania innych chorób.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych